SYSTEM
BEZPIECZEŃSTWA DZIECI
Przedszkola Miejskiego Nr 1 Kraina Uśmiechu
w Ostrołęce
Wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora
z mocą obowiązującą od 1 września 2018r.
Ostrołęka, 1 września 2018 r.
PODSTAWA PRAWNA :
- Statut Przedszkola Miejskiego Nr Kraina Uśmiechu w Ostrołęce.
- Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
- Konwencja o Prawach Dziecka.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli ( Dz. U. z 2017r. poz. 649).
- Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. (1000)DZ. U.2018 poz.
Cel główny
Uzasadnieniem wprowadzenia niniejszych procedur stanowi troska o zdrowie i bezpieczeństwo każdego dziecka objętego opieką w naszym przedszkolu.
W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczyciele i pozostały personel przedszkola są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami. Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać niniejszego dokumentu.
Osoby, których dotyczy procedura
Do przestrzegania procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola, dyrektor oraz rodzice. Obowiązki, odpowiedzialność,, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury
- Dyrektor – ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w przedszkolu; zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole poza budynkiem przedszkola; kontroluje obiekty należące do przedszkola pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów; sporządza protokoły z kontroli obiektów; odpowiada za jakość pracy pracowników, za organizację pracy; opracowuje procedury i instrukcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom.
- Nauczyciele – są zobowiązani do nadzoru nad dziećmi przebywającymi w przedszkolu oraz do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym stanowiskiem; zapewniają opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze bezpieczeństwa; upowszechniają wśród dzieci wiedzę o bezpieczeństwie oraz kształtują właściwe postawy wobec zdrowia, zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych; są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.
- Inni pracownicy przedszkola – są zobowiązani do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym stanowiskiem oraz z funkcją opiekuńczą i wychowawczą przedszkola; pomagają nauczycielom w codziennej pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej; są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa ogólnego i wewnętrznego.
- Rodzice, w trosce o bezpieczeństwo własnego dziecka, powinni znać procedury zapewnienia bezpieczeństwa obowiązujące w przedszkolu; w tym zakresie powinni także współpracować z dyrektorem, wychowawcami swojego dziecka oraz innymi pracownikami przedszkola.
Sposób prezentacji procedur
- Udostępnianie dokumentu na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej przedszkola
- Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.
- Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na zebraniach organizacyjnych każdego roku we wrześniu.
Dokonywanie zmian w procedurach
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach dotyczących bezpieczeństwa dzieci może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor pedagogiczny przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być także rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Postanowienia końcowe
- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich dzieci przedszkola, rodzice i personel placówki są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.
- Procedury obowiązują wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby upoważnione przez nich do odbioru dzieci.
WYKAZ PROCEDUR OBOWIĄZUJĄCYCH W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA
- PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU W PRZEDSZKOLU
- RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU
- PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE PODEJRZENIA, ŻE DZIECKO ODBIERA Z PRZEDSZKOLA RODZIC (OPIEKUN PRAWNY) BĘDĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA, GDY DZIECKO JEST ODBIERANE Z PRZEDSZKOLA PRZEZ OSOBĘ NIEPEŁNOLETNIĄ
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA, GDY RODZIC (OPIEKUN PRAWNY) USTAWICZNIE ODBIERA DZIECKO PO GODZINACH PRACY PRZEDSZKOLA BEZ WCZEŚNIEJSZEGO UZGODNIENIA
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA W PRZEDSZKOLU
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAUWAŻENIA U DZIECKA NIEBEZPIECZNYCH PRZEDMIOTÓW
- PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA NA PLACU ZABAW
- PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH POZA TERENEM PRZEDSZKOLA
- PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS SPACERÓW I WYJŚĆ
- PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZAJĘĆ DODATKOWYCH
EDUKACYJNYCH
- PROCEDURA MONITOROWANIA OSÓB WCHODZĄCYCH I OPUSZCZAJĄCYCH TEREN PRZEDSZKOLA
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA U DZIECI OBJAWÓW CHOROBOWYCH
- PROCEDURA EWAKUACJI
- PROCEDURA PRZYJMOWANIA I ROZPATRYWANIA SKARG I WNIOSKÓW –
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM KRZYWDZONYM
- PROCEDURA DOTYCZĄCA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU, GDY WYCHOWAWCA OTRZYMUJE INFORMACJE, ŻE ISTNIEJE SYTUACJA, W KTÓREJ DZIECKO POZOSTAWIONE JEST BEZ OPIEKI, ZANIEDBANE.
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA W PRZEDSZKOLU
21. Procedura postępowania w razie stwierdzenia wszawicy
w przedszkolu
- PROCEDURA REALIZACJI OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO ORAZ OBOWIĄZKU SZKOLNEGO.
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA MONITORING REALIZACJI OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
- PROCEDURA PROWADZENIA I KONTROLI DOKUMENTACJI PRZEDSZKOLNEJ.
- REGULAMIN KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ SPORTOWYCH NA PLACU ZABAW W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 1 w OSTROŁĘCE
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OTRZYMANIA PRZESYŁKI (LISTU, PACZKI) NIEWIADOMEGO POCHODZENIA.
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OKUPACJI OBIEKTU I WZIĘCIA ZAKŁADNIKÓW
- INSTRUKCJA PROWADZENIA ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z OSOBĄ INFORMUJĄCĄ O ZAGROŻENIU
- ORGANIZACJA IMPREZ I UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH
- OŚWIADCZENIA RODZICÓW/ PRAWNYCH OPIEKUNÓW
NA ROK SZKOLNY 2018/2019
- instrukcja udzielania PIERWSZej POMOCY PRZEDMEDYCZNej
- PROCEDURA DOTYCZĄCA PODAWANIA DZIECIOM LEKÓW
NA TERENIE PRZEDSZKOLA.
- REGULAMIN WYCIECZEK
- ZASADY WYJAZDÓW AUTOKAROWYCH
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM
PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU W PRZEDSZKOLU
- Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych oraz potrzeb środowiska z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza jej terenem.
- Przedszkole w swoich działaniach stosuje obowiązujące przepisy bhp i ppoż., które są określone w Instrukcji BHP i Instrukcji Ppoż. obowiązujących na terenie przedszkola.
- Przedszkole zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Za to poczucie bezpieczeństwa również odpowiada nauczyciel.
- Nauczyciel jest świadomy odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci jaka na nim spoczywa, a w przypadku ich narażenia ponosi za to pełną odpowiedzialność dyscyplinarną. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków powinna być priorytetem wszelkich jego działań.
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola od godziny otwarcia tj. 6.30 przez rodziców, bądź inne osoby upoważnione przez rodziców. Rodzice są poinformowani o sposobie przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola. Obowiązuje zasada, że rodzice rozbierają dziecko i przekazują je do do sali zbiorczej lub bezpośrednio do sali zajęć.
- Nauczyciel (w sali zbiorczej lub sali zajęć) ma obowiązek zwrócenia uwagi, czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych, mogących stworzyć zagrożenie.
- Każda grupa wiekowa powierzona jest opiece jednego lub dwóch nauczycieli, sprawowanej zgodnie z ustalonym w arkuszu organizacyjnym czasem pracy oddziału.
- Nauczycielowi nie wolno pozostawić dzieci w grupie bez opieki.
- Dzieci są objęte ciągłym dozorem i opieką. Dzieciom, które już weszły do sali, nie wolno podczas dnia wychodzić z niej samowolnie, bez powodu i dozoru. Nie wolno im też samowolnie wychodzić z budynku przedszkola. Dziecko przez cały czas powinno być otoczone opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola.
- Podczas pobytu dzieci na terenie przedszkolnym od pierwszych dni września uczy się dzieci lub przypomina o rozkładzie pomieszczeń przedszkolnych, korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ustala się normy i zasady korzystania z tego sprzętu.
- Od rana są organizowane zajęcia i zabawy, aby dzieci mogły spędzać czas atrakcyjnie i aktywnie. Na nauczycielu spoczywa obowiązek takiego zajmowania się dziećmi, aby nie miały czasu tęsknić za rodzicami.
- Nauczyciel nie prowadzi rozmów z rodzicami podczas zabaw dzieci. Jego uwaga powinna być skupiona wyłącznie na podopiecznych. Nauczyciel powinien mieć świadomość, jakie mogą być konsekwencje jego nieuwagi.
- Nauczyciele obserwują dzieci podczas zabaw, kierują zabawą lub ją inspirują, ewentualnie ingerują w konflikty między dziećmi, jeśli te nie są w stanie same ich rozwiązać. W czasie zabaw dowolnych nauczyciel zwraca przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dzieci, odpowiada za stan zabawek i sprzętu, którym bawią się dzieci.
- Nauczyciel ustala wspólnie z dziećmi zasady i normy obowiązujące w grupie, systematycznie wdraża dzieci do zgodnej zabawy, do przestrzegania zasad zgodnego współżycia z rówieśnikami, uczestniczy w zabawach dzieci. Zapoznaje dzieci i ich rodziców z systemem działań motywujących do zachwań właściwych i obowiązujących w danej grupie.
- Podczas zajęć kierowanych zawsze należy przemyśleć organizacyjnie zajęcia, tok ćwiczeń ruchowych, przebieg zabawy pod kątem bezpieczeństwa dzieci. Nauczyciel musi przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.
- Przy przemieszczaniu się grupy po terenie przedszkola, jak i poza nim, dzieci ustawiają się parami, a dzieci młodsze mogą ustawiać się pojedynczo, jedno za drugim (zalecane na początku roku szkolnego).
- Planowanie, organizacja i przebieg wycieczek powinny być zgodne z obowiązującym w przedszkolu regulaminem wycieczek, wyjść edukacyjnych i spacerów.
- Podczas pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym, zajęcia i zabawy odbywają się na wyznaczonym terenie ze sprzętem dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci pod stałą opieką nauczyciela oraz pomocy nauczyciela / woźnej.
- Codziennie nauczycielka przed wyjściem dzieci, ma obowiązek sprawdzić, czy urządzenia ogrodowe są sprawne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci.
- Osoba ta musi mieć świadomość odpowiedzialności za należyte wykonywanie tego obowiązku.
- Podczas zabaw nie wolno dzieciom oddalać się samowolnie z terenu. Dzieci wracają z terenu kolumną prowadzoną przez nauczyciela. Po ustawieniu podopiecznych w kolumnę nauczyciel powinien każdorazowo sprawdzić, czy wszystkie dzieci będące w danym dniu w jego grupie znajdują się w kolumnie.
- Nauczyciel powinien wiedzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Obowiązkiem nauczycieli jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
- W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie z nauczycielką mającą je pod opieką.
- Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy przez rodziców lub inne osoby przez nich upoważnione pisemnie. Nie odbieranie dziecka przez jednego z rodziców musi być potwierdzone orzeczeniem sądowym; upoważnienie powinno być złożone na początku roku szkolnego, a potem przechowywane w dokumentacji przedszkola. Upoważnienia są ważne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola i mogą zostać w każdej chwili odwołane i zmienione.
- Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Wydanie dziecka nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego.
- Na telefoniczną prośbę rodzica, czy innej osoby, dziecko może być wydane tylko w przypadku telefonu sprawdzającego do rodzica wykonanego przez pracownika przedszkola i potwierdzającego wcześniejszą informację.
- Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
- Rodzice są zobowiązani do odebrania dziecka do czasu zamknięcia przedszkola tj. do godziny 17.00.
- Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie upoważnionej – za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.
- Nauczyciel jest obecny przy rozchodzeniu się dzieci do czasu, gdy wszystkie dzieci zostaną odebrane przez rodziców. W sytuacji, gdy rodzic, prawny opiekun nie zgłosi się po dziecko po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym telefonicznie rodziców dziecka; w przypadku braku kontaktu z rodzicami – dyrektora. Nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej.
- W razie wystąpienia wypadku dziecka na terenie przedszkola lub poza nim nauczyciel jest obowiązany natychmiast powiadomić dyrektora oraz: udzielić pierwszej pomocy, zawiadomić rodziców lub prawnych opiekunów, podjąć środki zapobiegawcze w stosunku do dzieci, nauczycieli czy pozostałych pracowników przedszkola.
- Procedura powypadkowa określona jest w Instrukcji BHP obowiązującej w przedszkolu.
- Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci chorych, a w przypadku zachorowania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu rodzic zobowiązany jest do odebrania dziecka. Szczegółowe instrukcje zawarte są w Procedurze przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
- W sytuacjach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
- Nauczyciele nie mają prawa podawać dzieciom żadnych lekarstw.
- Przedszkole bezzwłocznie powiadamia rodziców o wystąpieniu wszawicy oraz innych chorób zakaźnych.
- Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy spoczywa na rodzicach.
- Przedszkole pośredniczy w rocznym ubezpieczeniu dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków.
- Rodzice, którzy nie wyrażają zgody na ubezpieczenie ich dziecka, zobowiązani są złożyć odmowę ubezpieczenia na piśmie w obecności dyrektora lub złożyć oświadczenie o indywidualnym ubezpieczeniu z podaniem numeru polisy.
RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 1
KRAINA UŚMIECHU W OSTROŁĘCE
6.30 – 8.30 Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Pomoc w przygotowaniu do zajęć. Ćwiczenia poranne lub zabawy ruchowe.
8.30 – 8.40 Zabiegi higieniczne, przygotowanie do śniadania.
8.40 – 9.00 Śniadanie
9.00 – 10.00 Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową. Zajęcia i zabawy edukacyjne, zajęcia umuzykalniające, zajęcia dodatkowe. Zajęcia edukacyjne organizowane przez nauczyciela wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.
10.00 – 11.00 Zabawy i zabawy sportowe, zestawy ćwiczeń gimnastycznych, zabawy organizowane i swobodne na świeżym powietrzu. Spacery i wycieczki, obserwacje przyrodniczych.
11.00 – 11.30 Czynności samoobsługowe i higieniczne, przygotowanie do obiadu.
11.30 – 12.00 Obiad
12.00 – 13.30 Odpoczynek (dzieci młodsze)
12.00 – 13.40 Zajęcia edukacyjne w oparciu o podstawę programową zabawy swobodne i zorganizowane, wycieczki, spacery, zabawy ruchowe. Realizacja autorskich projektów edukacyjnych.
13.40 – 14.00 Czynności samoobsługowe i higieniczne, przygotowanie do podwieczorku.
14.00 – 14.20 Podwieczorek
14.20 – 15.30 Pobyt na tarasie przedszkolnym lub sali. Relaksacja i wizualizacja. Zabawy ruchowe i umuzykalniające, programy realizowane poza podstawą programową.
15.30 – 16.00 Zabawy zorganizowane i dowolne. Indywidualna praca wspierająca rozwój dzieci.
16.00 – 17.00 Zabawy wynikające z zainteresowań dzieci, gry i zabawy stolikowe.
Rozchodzenie się dzieci.
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych). Są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- W godzinach od 6.30 rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko do sali zbiorczej. Punktualnie od godz. 7.30 czynne są już wszystkie grupy. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli. Od tej godziny rodzice przyprowadzają dzieci do sali danej grupy.
- Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Upoważnienie do odbioru dziecka jest zawarte w dokumencie „Oświadczenie rodziców dotyczące odbioru dziecka z Przedszkola Miejskiego Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce”.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
- W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
- Odbiór dziecka następuje w danej grupie lub z sali zbiorczej do (w zależności od planu pracy nauczycieli).
- Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.
- Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor przedszkola.
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
Załącznik nr 1
Oświadczenie rodziców dotyczące odbioru dziecka z Przedszkola Miejskiego Nr 1
Kraina Uśmiechu w Ostrołęce
………………………………………………………..………………….
Nazwisko i imię matki, opiekunki dziecka
………………………………………………………………..………….
Nazwisko i imię ojca, opiekuna dziecka
Oświadczenie
Do odbioru dziecka …………………………………………………………….…………..z przedszkola
upoważniam/y następującą osobę:………….………………………………………………………………
(imię i nazwisko)
(miejsce zamieszkania)……………………………………………………………………………………………
Seria i nr dowodu osobistego………………………………………………………………………..………
Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odebranego dziecka od momentu jego odbioru przez wskazaną powyżej, upoważnioną przez nas osobę.
W przypadku odbioru dziecka przez niepełnoletnie rodzeństwo rezygnuję z wszelkich roszczeń do przedszkola w związku z wypadkiem a także jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej.
Ostrołęka, dn. …………………. …………………………… ………………………
(podpis matki) (podpis ojca)
Oświadczenie dla osoby upoważnionej do odbioru dziecka z Przedszkola Miejskiego Nr 1Kraina Uśmiechu w Ostrołęce
Imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola :
…………………………………………………………………… .
Oświadczenie informacyjne dla osób upoważnionych do odbioru dziecka korzystającego z Przedszkola Miejskiego Nr 1Kraina Uśmiechu w Ostrołęce
Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie danych osobowych Ustawa z dnia 10 maja 2018 r (DZ. U.2018 poz.1000)
informuję Pana/Panią, że Administrator danych osobowych tj. Przedszkole Miejskie Nr 1Kraina Uśmiechu w Ostrołęce, ul. rtm W.Pileckiego 11A, zbiera i przetwarza dane osobowe Pana/Pani oraz dane osobowe pozostałych członków Pana/Pani rodziny i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania obowiązków tej placówki w związku z realizowaniem przez nią celów statutowych w przedmiocie działalności na rzecz dzieci. Informuję, jednocześnie, że przysługuje Panu/Pani prawo do wglądu danych oraz uzupełnienia, uaktualnienia oraz żądania prostowania zgromadzonych danych w razie stwierdzenia, że dane te są niekompletne, nieaktualne lub nieprawdziwe. Administrator danych osobowych tj. Przedszkole Miejskie Nr 1Kraina Uśmiechu w Ostrołęce, ul. rtm W.Pileckiego 11A , dołoży wszelkich starań, aby dane były zbierane, przetwarzane i chronione zgodnie z prawem.
Ostrołęka, dnia ……………………………….
………………………………………………..
(podpis i pieczęć reprezentanta
Administratora)
Oświadczenie osoby upoważnionej.
Oświadczam, że w dniu dzisiejszym zapoznałem/am się z przekazaną mi informacją dotyczącą zasad i potrzeb gromadzenia i przetwarzania danych osobowych moich. Oświadczam także, że wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie przez Administratora danych osobowych tj. Przedszkole Miejskie Nr 1Kraina Uśmiechu w Ostrołęce, ul. rtm W. Pileckiego 11A, danych osobowych moich, w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania obowiązków tej placówki w związku z realizowaniem przez nią celów statutowych w zakresie działalności na rzecz dziecka. Oświadczam także, że zostałam/łem pouczony należycie o przysługujących mi uprawnieniach w zakresie możliwości wglądu do gromadzonych danych oraz o możliwości ich uzupełniania, uaktualniania oraz żądania prostowania w razie stwierdzenia, że dane te są niekompletne, nieaktualne lub nieprawdziwe.
Ostrołęka , dnia …………………………….. r. …………………………………………………………..
(czytelny podpis reprezentanta ustawowego)
POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostają zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice.
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE PODEJRZENIA, ŻE DZIECKO ODBIERA
Z PRZEDSZKOLA RODZIC (OPIEKUN PRAWNY) BĘDĄCY POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB NARKOTYKÓW
Nauczyciel podejmuje następujące kroki:
- Powiadamia dyrektora przedszkola.
- Nie wydaje dziecka i jednocześnie zawiadamia o tym fakcie innego dorosłego członka rodziny, bądź inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka z przedszkola.
- W przypadku, gdy rodzice/ opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub w przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców po godz. 17.00, a fakt ten nie był wcześniej zgłoszony, dyrektor przedszkola może podjąć dalsze kroki w postępowaniu po konsultacji z jednostką Policji. Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – czy rodzice przebywają w domu, dyrektor może:
- podjąć decyzję, że nauczyciel, bądź inny pracownik przedszkola może odprowadzić dziecko do domu;
- gdy nie ma rodziców, wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. placówki interwencyjnej).
- Sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.
- Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązanie ich do przestrzegania regulaminu przedszkola.
- Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic / opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to nauczyciel/pedagog rozpoznaje sytuację domową i rodzinną dziecka, jeżeli zachodzi taka konieczność powiadomienia o tym fakcie policję ( specjalistę ds. nieletnich ) celem rozeznania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka, a następnie powiadamia sąd rodzinny.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA, GDY DZIECKO JEST ODBIERANE Z PRZEDSZKOLA PRZEZ OSOBĘ NIEPEŁNOLETNIĄ
Nauczyciel podejmuje następujące kroki:
- Powiadamia dyrektora placówki.
- Nie wydaje dziecka, jednocześnie zawiadamia o tym fakcie rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, zobowiązując do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
- W przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców lub prawnych opiekunów, dyrektor może:
- Jeżeli sytuacja jest wyjątkowa, zwrócić się do policji o pomoc, w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców.
- Podjąć decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu przez pracownika przedszkola, jeśli rodzice są w domu, dziecko zostaje pod ich opieką lub opieką osoby pełnoletniej wskazanej w upoważnieniu do odbioru dziecka.
- Zwrócić się o pomoc do policji w celu umieszczenia dziecka w pogotowiu opiekuńczym.
- Sporządza notatkę służbową dotyczącą zaistniałego zdarzenia.
- Przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad obowiązujących w przedszkolu.
- Jeśli powtarzają się przypadki odbierania dziecka z przedszkola, przez osoby niepełnoletnie, rodzic zobowiązany jest do dostarczenia upoważnienia do odbioru przez osobę niepełnoletnią powyżej 13 roku życia lub aktu notarialnego, w którym powierza opiekę nad swoim dzieckiem wyznaczonej osobie.
- W szczególnych przypadkach dyrektor może o zaistniałym zdarzeniu powiadomić Sąd Rodzinny, informując o tym fakcie rodziców.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA, GDY RODZIC (OPIEKUN PRAWNY) USTAWICZNIE
ODBIERA DZIECKO PO GODZINACH PRACY PRZEDSZKOLA
Nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- Powiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Dyrektor przedszkola po konsultacji z najbliższą jednostką policji, może podjąć decyzję o dalszych krokach. Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – sprawdzeniu, czy rodzice przebywają w domu dyrektor może:
- Podjąć decyzję, że nauczyciel może odprowadzić dziecko do domu (jeżeli są rodzice to dziecko zostaje pod opieką rodziców lub innych osób pełnoletnich wskazanych w upoważnieniu).
- Gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. placówki interwencyjnej).
- Sporządza notatkę służbową zaistniałego zdarzenia i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.
- Wychowawca grupy, w której zaistniało dane zdarzenie, wzywa na rozmowę profilaktyczno – ostrzegawczą rodzica/prawnego opiekuna, który łamie zasady obowiązujące w przedszkolu i powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania.
- W przypadku, gdy rodzice/prawni opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania, dyrektor przedszkola powiadamia pisemnie o tym fakcie Policję ( specjalistę do spraw nieletnich) lub Sąd Rodzinny. Przeprowadza również rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami, informując ich o poczynionym w tej sprawie postępowaniu.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- Zapewnia opiekę i udziela dziecku doraźnej pomocy medycznej.
- Powiadamia dyrektora przedszkola i rodziców/prawnych opiekunów dziecka o nieszczęśliwym wypadku.
- Jeśli zachodzi konieczność wzywa na miejsce lekarza.
- Domaga się pisemnej opinii lekarza stwierdzającej czy poszkodowane dziecko doznało ciężkich uszkodzeń ciała.
- Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg zdarzenia.
- Powiadamia inspektora BHP o zdarzeniu.
W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor podejmuje następujące kroki:
- Zapewnia natychmiastową pomoc i opiekę poszkodowanemu dziecku.
- Zawiadamia o wypadku rodziców dziecka, inspektora BHP, organ nadzorujący, Prokuraturę lub Policję, Kuratorium Oświaty i Radę Rodziców.
- Zabezpiecza miejsce wypadku.
- Powołuje zespół powypadkowy, który ustala okoliczności i przyczyny wypadku i sporządza protokół powypadkowy.
- Zatwierdza protokół podpisany przez zespół powypadkowy, doręcza niezwłocznie rodzicom i poucza ich o sposobie i trybie odwołania.
- Doręcza niezwłocznie protokół PIP.
- W przypadku zbiorowego zatrucia pokarmowego, powiadamia Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAUWAŻENIA U DZIECKA NIEBEZPIECZNYCH PRZEDMIOTÓW
Wychowawca powinien podjąć następujące kroki:
- Zabranie dziecku niebezpiecznego przedmiotu i zabezpieczenie go.
- Powiadomienie dyrektora.
- Powiadomienie rodziców/ opiekunów dziecka o powstałym zagrożeniu.
- Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami, w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i uświadomienie konsekwencji zabawy takimi przedmiotami.
- Nauczyciel oddaje przedmiot niebezpieczny rodzicom.
- Nauczyciel sporządza notatkę służbową.
PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA NA PLACU ZABAW
- W przedszkolu obowiązuje regulamin placu zabaw, który jest wywieszony na placu zabaw.
- Codziennie rano, przed wyjściem dzieci na plac zabaw, pracownik fizyczny, sprawdza teren placu, grabi piaskownice i likwiduje ewentualne zagrożenia.
- W razie potrzeby, powiadamia o nich dyrektora przedszkola / nauczyciela go zastępującego, a te osoby powiadamiają nauczycieli grup.
- Przedmioty stanowiące bezpośrednie zagrożenie zakażeniem chorobami wirusowymi zabezpiecza dyrektor przedszkola i jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia na terenie przedszkola czynu karalnego zawiadamia organa ścigania, przekazując im zabezpieczone przedmioty.
- W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem i organizowania dzieciom warunków do bezpiecznej zabawy.
- W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym bezpośrednią opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel danej grupy oraz woźna/pomoc nauczyciela.
- Dzieci mogą korzystać tylko z tych urządzeń ogrodowych, przy których bezpieczeństwa pilnuje osoba dorosła.
- Nauczyciel dba o stosowny ubiór dziecka, odpowiedni do pory roku i panującej temperatury.
- W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednie nakrycie głowy i w miarę możliwości, przebywać w zacienieniu.
- Nauczyciel nie organizuje zajęć z dziećmi na powietrzu w warunkach atmosferycznych ku temu niesprzyjających (zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, burza, inne).
- Podczas pobytu na placu przedszkolnym, dziecko może skorzystać z toalety znajdującej się w przedszkolu, udając się tam i powracając tylko pod opieką woźnej/pomocy nauczyciela.
- W przypadku przebywania na terenie przedszkolnym więcej niż jednej grupy, wszystkie nauczycielki, czuwając nad bezpieczeństwem swojej grupy, mają baczenie na pozostałe dzieci i obowiązkowo reagują w sytuacji zagrożenia, bądź niewłaściwego zachowania dzieci.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH POZA TERENEM PRZEDSZKOLA
- Przez zajęcia poza terenem przedszkola rozumie się wszystkie formy pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej, prowadzone poza budynkiem i placem przedszkolnym.
- Nauczyciel udając się z dziećmi na spektakl, wystawę, spacer, pieszą wycieczkę w pobliżu przedszkola dokonuje wpisu do dziennika zajęć przedszkola oraz do rejestru wyjść.
- Nauczyciel dokonuje wpisu przed wyjściem z przedszkola.
- W trakcie trwania spaceru lub wyjścia edukacyjnego w pobliżu przedszkola, nadzór nad dziećmi sprawują: nauczyciel i pomoc nauczyciela lub woźna.
- W przypadku wyjścia poza teren przedszkola grup 3-latków opiekę sprawuje nauczyciel, pomoc nauczyciela i woźna (co najmniej jedna osoba dorosła na 10 dzieci).
- Podczas przemieszczania się dzieci środkami komunikacji miejskiej opiekę sprawuje nauczyciel, pomoc nauczyciela i woźna.
- W przypadku nieobecności pomocy nauczyciela danej grupy, udział w wyjściu/ spacerze bierze wyznaczona przez dyrektora woźna, pomoc lub nauczyciel.
- Całkowitą odpowiedzialność za zdrowie i życie dzieci podczas spacerów i wyjść edukacyjnych ponosi nauczyciel.
- W trakcie trwania spaceru, wyjścia edukacyjnego w pobliżu przedszkola, nauczyciel wymaga od dzieci, by szły parami w kolumnie, para za parą.
- W czasie trwania wyjścia edukacyjnego w pobliżu przedszkola lub spaceru, podczas przejść w pobliżu jezdni, osoby opiekujące się dziećmi asekurują je, idąc chodnikiem od strony ulicy.
- Przed każdym planowanym przejściem przez ulicę, nauczyciel jest zobowiązany zatrzymać grupę (kolumnę) i przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego przekraczania jezdni.
- Przejście przez ulicę odbywa się tylko w wyznaczonych miejscach, dzieci przechodzą sprawnie, parami; nauczyciel asekuruje grupę, stojąc na środku jezdni, pierwszą parę prowadzi woźna/pomoc nauczyciela, nauczyciel przechodzi z ostatnią parą.
- Wskazane jest, by dzieci i nauczyciele poruszający się po ulicy posiadały kamizelki lub opaski odblaskowe.
- W przypadku choroby dziecka, złego samopoczucia dziecko nie może uczestniczyć w spacerze, wyjściu edukacyjnym, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Dziecko może oczekiwać na przyjście rodzica w innej grupie, pod warunkiem zachowania maksymalnej liczby 25 dzieci w oddziale.
PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS SPACERÓW,
WYJŚĆ EDUKACYJNYCH I WYCIECZEK
- W przedszkolu obowiązuje regulamin spacerów, wyjść edukacyjnych i wycieczek, którego znajomość podpisują wszyscy pracownicy przedszkola.
- Nauczyciele są zobowiązani do zgłoszenia i uzgodnienia każdej wycieczki wyjazdowej lub krajoznawczej z dyrektorem przedszkola na 2 tygodnie przed wycieczką.
- 4 dni przed wycieczką nauczyciel przedstawia dyrektorowi przedszkola do zatwierdzenia komplet dokumentów zawierający kartę wycieczki z załącznikami:
- listę uczestników (w przypadku nieobecności dziecka przed planowaną wycieczką, lista i oświadczenie jest uzupełniona w czasie przyprowadzenia dziecka do godziny 8:00),
- liczbę opiekunów z telefonem kontaktowym,
- lista telefonów kontaktowych rodziców przedszkolaków,
- oświadczenia podpisane przez rodziców/prawnych opiekunów.
- Wycieczka jest odnotowana w dzienniku zajęć.
- W trakcie trwania wycieczki nadzór nad dziećmi sprawują: nauczyciel, pomoc nauczyciela, woźna oraz inne osoby wskazane listą opiekunów (co najmniej jedna osoba dorosła na 10 dzieci).
- Na wycieczkę zabierana jest w pełni wyposażona apteczka.
- Podczas wycieczki zapewnia się napoje/wodę.
- Podczas wycieczki trwającej łącznie 3-5 godzin dzieciom zapewnia się suchy prowiant i napoje/woda.
- W przypadku choroby lub złego samopoczucia dziecka przed wyjazdem, nie może ono uczestniczyć w wycieczce, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Dziecko może oczekiwać na przyjście rodzica w innej grupie, pod warunkiem zachowania maksymalnej liczby 25 dzieci w oddziale.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZAJĘĆ DODATKOWYCH
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe przeprowadza je w czasie wynikającym z tygodniowego rozkładu zajęć, a w wyjątkowych sytuacjach – w czasie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola.
- Zajęcia prowadzone są zgodnie z zatwierdzonym planem pracy.
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe odbiera dzieci od wychowawcy grupy i od tego momentu odpowiada za ich bezpieczeństwo (aż do chwili przekazania dzieci z powrotem pod opiekę nauczyciela).
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe odprowadza i przyprowadza wszystkie dzieci razem.
- Nie dopuszcza się samowolnego wybiegania dzieci z zajęć.
- Niedopuszczalne jest podczas dodatkowych zajęć, pozostawienie dzieci bez opieki.
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe na bieżąco zgłasza dyrektorowi lub nauczycielowi grupy zauważone niepokojące zachowania dzieci.
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe każdorazowo sprawdza obecność dzieci na zajęciach, odnotowuje w dzienniku stan dzieci i temat zrealizowany w danym dniu.
- Przed rozpoczęciem zajęć, osoba prowadząca zajęcia dodatkowe potwierdza swoje przyjście u dyrektora przedszkola lub osoby go zastępującej. W przypadku nieobecności powinien wcześniej zgłosić dyrektorowi telefonicznie przyczynę tej nieobecności i uzgodnić termin odpracowania zaległości.
- W przypadku konieczności opuszczenia sali zajęć przez nauczyciela prowadzącego zajęcia dodatkowe, opieka nad dziećmi przekazywana jest innemu nauczycielowi, woźnej lub pomocy nauczyciela, którzy rozprowadzają dzieci do ich grup.
- Osoba prowadząca zajęcia dodatkowe raz w roku, w terminie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola, prezentuje rodzicom osiągnięcia dzieci.
PROCEDURA MONITOROWANIA OSÓB WCHODZĄCYCH I OPUSZCZAJĄCYCH TEREN PRZEDSZKOLA
- W czasie pracy od godziny 8.00 przedszkole. Rodzice, którzy przyprowadzają dziecko, lub
interesanci używają domofonu, gdy chcą wejść na teren przedszkola.
- Rodzic, chcąc odebrać dziecko z przedszkola używa domofonu i informuje po jakie dziecko
przyszedł.
- Każdy pracownik ma obowiązek monitorowania osób wchodzących na teren przedszkola.
- Z chwilą spotkania osoby obcej lub zauważenia jej na placu zabaw przejmuje kontrolę nad tą osobą, w szczególności prosi o:
- podanie celu wizyty,
- nazwiska osoby, z którą chce się widzieć obca osoba,
- prowadzi ją do właściwej celowi wizyty osoby.
- Po załatwieniu sprawy osoba, do której przyszedł Interesant odprowadza go do drzwi przedszkola, jeżeli nie może opuścić stanowiska pracy, prosi innego pracownika o odprowadzenie Interesanta do drzwi.
- W nagłych przypadkach wszystkie działania pracowników przedszkola bez względu na zakres czynności służbowych w pierwszej kolejności skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
- W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, ( gdy obca osoba zachowuje się podejrzanie, nie ujawnia celu wizyty lub zachowuje się nienaturalnie, bądź agresywnie), pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub nauczyciela go zastępującego.
- W przypadku powstania, pod nieobecność dyrektora, zdarzenia niebezpiecznego, wypadku, innego wydarzenia grożącego dziecku lub niepokojącego, utrudniającego podjęcie właściwej decyzji, każdy pracownik, a zwłaszcza nauczyciele wszystkich grup mają obowiązek natychmiastowego telefonicznego skontaktowania się z dyrektorem przedszkola.
- Osoby, które podają się za kontrolerów, inspektorów itp. powinny być natychmiast odprowadzone do gabinetu dyrektora. Pracownicy przedszkola nie są upoważnieni do zezwolenia na jakąkolwiek kontrolę bez wiedzy i zgody dyrektora przedszkola lub wyznaczonej przez niego osoby.
- W sytuacjach, które nie zostały uregulowane niniejszą procedurą, decyzję o trybie postępowania podejmuje dyrektor przedszkola.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA
U DZIECI OBJAWÓW CHOROBOWYCH
- Rodzice przyprowadzają do przedszkola TYLKO DZIECI ZDROWE. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii (np. przewlekły katar lub kaszel) rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego alergię powodującą takie objawy.
- W stanach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych oraz po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne i inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania nauczycielowi lub dyrektorowi wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych lub pasożytniczych dziecka. Nauczyciel ma obowiązek poinformować pozostałych rodziców o zaistniałej sytuacji i zwrócenia uwagi na niepokojące objawy u dzieci.
- W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu nauczyciel może nie przyjąć dziecka, u którego widać wyraźne objawy choroby.
- Gdy u dziecka zauważa się objawy infekcji /podwyższona temperatura, wymioty, biegunka, katar, uporczywy kaszel, apatia/ i mogące być objawem rozwijającej się choroby, nauczyciel zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych, prosi rodziców o odebranie chorego dziecka z przedszkola, zaleca konieczność odbycia konsultacji lekarskiej.
- Przy odbiorze dziecka z przedszkola nauczycielka podaje rodzicom informację o niepokojącym samopoczuciu lub zauważonych zmianach w zachowaniu dziecka w czasie pobytu w przedszkolu.
- W przypadku, gdy rodzice nie są w stanie odebrać dziecka z przedszkola osobiście, mogą upoważnić inną osobę – zgodnie z „Procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci”.
- W stanach nagłych (utrata przytomności, zasłabnięcia i omdlenia, złamania, krwotoki, zwichnięcia, urazy, ciała obce w nosie, gardle, oku, uchu, ukąszenia i użądlenia, oparzenia i odmrożenia, zatrucia), gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, wtedy dyrektor lub nauczyciel zobowiązani są do podjęcia działań pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Jednocześnie o sytuacji nauczyciel, dyrektor przedszkola powiadamiają rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.
Nauczyciel udzielając pomocy, powinien:
- ocenić sytuację i zabezpieczyć teren, miejsce zdarzenia,
- ocenić stan poszkodowanego dziecka,
- wezwać pomoc lub wyspecjalizowaną pomoc medyczną, jeśli jest taka potrzeba,
- zabezpieczyć poszkodowanego przed możliwością dodatkowego urazu lub uszkodzenia,
- przystąpić do akcji ratowniczej.
- Należy zapewnić dziecku komfort psychiczny, mieć z nim ciągły kontakt słowny oraz być przy nim do czasu przejęcia przez służbę medyczną.
- Dziecko do czasu przybycia pogotowia ratunkowego, przybycia rodziców pozostaje pod opieką nauczyciela, dyrektora lub innej osoby z personelu przedszkola.
- Lekarz pogotowia decyduje o sposobie dalszego udzielenia pomocy dziecku /ewentualnego przewiezienia dziecka do szpitala/ – zostaje spisany protokół . W przypadku nie przybycia na czas rodziców, prawnych opiekunów dziecka, nauczyciel, opiekun zajmujący się dzieckiem jedzie z nim do szpitala i tam oczekuje na przybycie rodziców dziecka.
- W przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej przedszkole ma prawo żądać od rodzica, a rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
- W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków doustnych, wziewnych oraz w postaci maści i żelu.
- Są okoliczności, w których nauczyciel może podać dziecku lek (zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2010 roku w sprawie podawania leków dzieciom przez nauczycieli w placówkach oświatowych). Dzieje się tak tylko w odniesieniu do dziecka z chorobą przewlekłą, kiedy występuje konieczność stałego podawania mu leków. Rodzice dziecka przed przyjęciem do przedszkola zobowiązani są do przedłożenia informacji: na jaką chorobę dziecko choruje, jakie leki na zlecenie lekarza zażywa (nazwa leku, sposób dawkowania). Konieczne jest również dołączenie zlecenia lekarskiego oraz pisemnego upoważnienia do podawania dziecku leków. Nauczyciel zaś musi wyrazić zgodę na to, że będzie podawać dziecku leki.
- Wymóg pisemnego upoważnienia dotyczy również sytuacji, gdy stan zdrowia dziecka wymaga wykonania innych czynności (np. kontroli poziomu cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę, podania leku drogą wziewną dziecku choremu na astmę).
- W przypadku wystąpienia u dzieci chorób pasożytniczych, zakaźnych nauczyciel natychmiast powiadamia rodzica o wystąpieniu u dziecka choroby – rodzice, są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola i podjęcia leczenia.
- Przedszkole niezwłocznie powiadamia innych rodziców o wystąpieniu przypadków choroby pasożytniczej lub zakaźnej wśród dzieci.
- Rodzic zobowiązany jest do regularnego sprawdzania czystości skóry, włosów dziecka w celu wykrywania ewentualnej obecności pasożytów. W przypadku zaobserwowania choroby rodzic niezwłocznie powiadamia o tym fakcie przedszkole.
- Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia chorób pasożytniczych spoczywa na rodzicach.
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej, pasożytniczej lub zatrucia pokarmowego, rodzice wychowanka przedszkola zobowiązani są do poinformowania dyrektora przedszkola o zachorowaniu dziecka.
- W trakcie leczenia dziecko powinno pozostać w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się choroby na inne dzieci uczęszczające do przedszkola.
- Dziecko wraca do przedszkola po zakończeniu leczenia.
- Rodzice (opiekunowie prawni) dziecka, po przebytej chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych wychowanków przedszkola.
- Lekarz rodzinny zgodnie z art. 27 ust.1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008r. Nr 234 poz. 1570), który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego: czerwonka bakteryjna, dur brzuszny i zakażenia pałeczkami durowymi, grypa (w tym ptasia grypa u ludzi), krztusiec, legioneloza, odra, ospa prawdziwa, ospa wietrzna, płonica, różyczka i zespół różyczki wrodzonej, salmonelloza, wirusowe zapalenie opon mózgowordzeniowych, mózgu i rdzenia (z wyłączeniem wścieklizny), zakażenia i zatrucia pokarmowe o etiologii infekcyjnej nieustalonej.
- Dyrektor przedszkola nie zgłasza wystąpienia choroby zakaźnej, jednakże prowadzi działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób (dodatkowa dezynfekcja, rygor higieniczny, zmiana diety, informacja dla rodziców i opiekunów prawnych pozostałych wychowanków).
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia chorób zakaźnych, zatruć pokarmowych lub przebywania na terenie przedszkola dzieci chorych, należy wzmóc rygor higieniczny. Zwiększyć częstotliwość mycia i dezynfekcji stołów, sanitariatów, zabawek.
PROCEDURA EWAKUACJI
Z BUDYNKU PRZEDSZKOLA NR 1 KRAINA UŚMIECHU W OSTROŁĘCE
- Podstawa prawna.
- Postanowienia ogólne.
- Cel procedury.
- Przedmiot i zakres stosowania.
- Podstawy uruchomienia procedury – zarządzenia ewakuacji.
- Sposób ogłaszania alarmu – sygnały alarmowe.
- Przydział obowiązków i organizacja działania:
- Woźne przedszkola
- Dyrektor przedszkola
- Nauczyciele
- Pracownicy zatrudnieni w przedszkolu
- Ogólne zasady postępowania podczas ewakuacji
- Drogi ewakuacji /kierunki ewakuacji/
- Obowiązki nauczycieli
- Postępowanie na miejscu I etapu ewakuacji
- Postępowanie na miejscu II etapu ewakuacji
- Ćwiczenia ewakuacyjne
- Postanowienia końcowe
- PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380, ze zm.).
- Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.)
- Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. nr 109, poz. 719).
- POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest znać niniejszą procedurę ewakuacji.
- Obowiązkiem nauczycieli jest zaznajomienie dzieci z zasadami ewakuacji przedszkola.
- W razie ewakuacji wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek zastosowania się do niniejszej procedury oraz wykonywania poleceń dyrektora, innych osób prowadzących ewakuację oraz poleceń służb ratunkowych.
- Przerwanie ewakuacji i powrót do budynku może zarządzić wyłącznie dyrektor przedszkola lub inna upoważniona przez niego osoba.
- CEL PROCEDURY
Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji dzieci, nauczycieli i pracowników Przedszkola Miejskie Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce, ul. rtm W. Pileckiego 11A, w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
- PRZEDMIOT I ZAKRES STOSOWANIA PROCEDURY
Określa tryb postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialności osób realizujących niezbędne działanie począwszy od stwierdzenia /możliwości wystąpienia/ symptomów wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją dzieci, nauczycieli i pracowników z budynku przedszkola.
- PODSTAWY URUCHOMIENIA PROCEDURY
- Pożar / gdy nieskuteczna jest likwidacja pożaru podręcznymi środkami;
- Zamach terrorystyczny / otrzymanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego środka niebezpiecznego/;
- Zagrożenie NSCH / jeżeli czas dojścia skażonego obłoku powietrza jest większy niż 15 minut/;
- Zagrożenie katastrofą budowlaną;
- Zagrożenie wybuchem gazu spowodowane awarią instalacji gazowej;
- SPOSÓB OGŁOSZENIA ALARMU – SYGNAŁY ALARMOWE
Alarmowanie o zagrożeniach w budynku przedszkola odbywa się w ramach wewnętrznego systemu alarmowania z gwizdka. W każdym wypadku zagrożenia wymagającego ewakuacji kilkakrotnie powtarzamy /słowny komunikat – „EWAKUACJA” oraz sygnał dźwiękowy trwający 3 minuty.
- Pracownik odpowiedzialny (służba bhp) przekazuje komunikat o ewakuacji do dyrektora przedszkola, na tej podstawie ogłasza się alarm i przystępuje do natychmiastowej ewakuacji.
- Ewakuację należy prowadzić w sposób zorganizowany kierując się ustaleniami procedury i aktualnie zaistniałą sytuacją.
- Komunikat o ewakuacji powinien być słownie doprowadzony do wszystkich osób znajdujących się w rejonie przedszkola.
ŚWIADEK NIEBEZPIECZNEGO ZDARZENIA /ODBIORCA INFORMACJI/
ZOBOWIĄZANY JEST NATYCHMIAST POWIADOMIĆ PRZEDSZKOLE
TEL. 29/ 76 67 659 lub 76 67 195
- PRZYDZIAŁ OBOWIĄZKÓW I ORGANIZACJA DZIAŁANIA
- WOŹNE:
W godzinach pracy – treść otrzymane informacji / komunikatu/ o zagrożeniu przekazuje do:
- Dyrektora przedszkola nr 29/ 766 71 95
- Intendentowi nr 29/ 766 76 59
- Wstrzymuje wejście na teren przedszkola
- Po godzinach pracy przedszkola – w pierwszej kolejności powiadamia specjalistyczne służby ratownicze – stosownie do zagrożenia a następnie informuje o zaistniałym zdarzeniu dyrektora przedszkola.
- KANCELARIA PRZEDSZKOLA :
- Zgodnie z decyzją Dyrektora powiadamia:
- Służbę dyżurną Policji nr 997
- Służbę Straży Pożarnej nr 998
- Pogotowie Ratunkowe nr 999
- Alarmowy 112
- Nadzoruje zabezpieczenie / ewakuację/ ważnego mienia, dokumentów, urządzeń, pieczęci itp.
- DYREKTOR PRZEDSZKOLA:
- Podejmuje decyzję o zakresie ewakuacji / pełnej lub częściowej/;
- Nadzoruje przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszej procedurze;
- Nakazuje powiadomienie specjalistycznych służb ratowniczych;
- Nakazuje uruchomienie elementów zabezpieczenia procesu ewakuacji w szczególności: transport, załadunek i ochrona dokumentacji przedszkola, zabezpieczenie instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej, otwarcie wyjść ewakuacyjnych;
- Wprowadza zakaz wejścia i wjazdu na teren przedszkola osób postronnych;
- Organizuje akcję ratowniczą;
- Określa miejsce deponowania ewakuowanego mienia;
- Współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi / PSP, Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Pogotowiem Gazowym itp./
- NAUCZYCIELE:
- Ogłaszają alarm dla dzieci;
- Nakazują opuszczenie budynku
- Nadzorują przebieg ewakuacji swojej grupy/oddziału/,
- Nadzorują zabezpieczenie /ewakuację/ dziennika;
- PRACOWNICY ZATRUDNIENI W PRZEDSZKOLU
- W każdym z przypadków wymagającym ewakuacji należy postępować zgodnie z planem ewakuacji budynku oraz ewakuować się drogami ewakuacyjnymi określonymi w procederze;
- w przypadku zagrożenia lub wystąpienia skażenia chemicznego /NSCH/ w zależności od zaistniałej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami /pozostać na miejscu, ewakuować się/.
OGÓLNE ZASADY EWAKUACJI
- Ściśle stosować się do przekazywanych zaleceń;
- Wyłączyć i zabezpieczyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe;
- Zakończyć pracę sprzętu komputerowego oraz zabezpieczyć dane informatyczne przed dostępem osób niepowołanych;
- Przygotować do ewakuacji / zabezpieczyć/ ważne wytypowane mienie, dokumenty, pieczęcie, środki finansowe itp.;
- Pozamykać okna;
- Wytypowane osoby do działań zabezpieczających ewakuację winny przystąpić do wykonywania przypisanych im zadań;
- Wszystkie osoby opuszczające przedszkole powinny zabrać rzeczy osobiste i przystąpić do ewakuacji postępując zgodnie z postępującymi zaleceniami i udać się na wyznaczone miejsce ewakuacji tj. plac zabaw przy. Ul. Sikorskiego, z dala od budynku.
- Nie zamykać pomieszczeń;
- Nauczyciele informują woźną o opuszczeniu sal przez grupę dzieci;
- Nauczyciele na miejscu ewakuacji sprawdzają obecność i przekazują informację do dyrektora przedszkola lub osobie prowadzącej ewakuację.
- Na miejscu ewakuacji nauczyciel i dzieci przebywają do czasu otrzymania stosownej informacji, co do powrotu i kontynuacji zajęć lub jej zakończenia.
DROGI EWAKUACJI /KIERUNKI EWAKUACJI
Ewakuacja dzieci / pracowników / odbywa się:
- z grupy I ( część przedszkola ul. Pileckiego 11A) bezpośrednio z sal przez szatnię wyjściem nr1 na plac zabaw między budynkami ul. Sikorskiego (chyba, że ta droga ewakuacji jest niemożliwa, wówczas przez wyjście na taras przedszkolny i z tarasu na wyznaczony plac zabaw ul. Sikorskiego
- z grup II, III ( część przedszkola ul. Pileckiego 11A) – bezpośrednio z sal przez szatnię wyjściem nr 2 na plac zabaw między budynkami ul. Sikorskiego (chyba, że ta droga ewakuacji jest niemożliwa, wówczas wyjściem Nr 1 lub przez wyjście na taras przedszkolny i z tarasu na wyznaczony plac zabaw ul. Sikorskiego
- z grup IV, V ( część przedszkola ul. Sikorskiego 2) bezpośrednio z sal przez szatnię wyjściem nr1 klatką schodową na plac zabaw między budynkami ul. Sikorskiego (chyba, że ta droga ewakuacji jest niemożliwa, wówczas przez wyjście nr 2, klatką schodową na wyznaczony plac zabaw ul. Sikorskiego.
- z kuchni ( część przedszkola ul. Sikorskiego 2) – wyjściem nr 2, klatką schodową na plac zabaw między budynkami ul. Sikorskiego (chyba, że ta droga ewakuacji jest niemożliwa, wówczas przez wyjście nr 1, klatką schodową na wyznaczony plac zabaw ul. Sikorskiego.
OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI GRUP / INTENDENTA
- Posiadać wykaz ważnych dokumentów, urządzeń, pieczęci itp., które mają być zabezpieczone / ewakuowane/;
- Posiadać przygotowane pojemniki na dokumenty, pieczęci itp.;
- Przeszkolić wychowanków w zakresie organizacji, przebiegu ewakuacji;
- Przeprowadzić próbną ewakuację grupy w ramach dwóch obowiązkowych ewakuacji w roku;
POSTĘPOWANIE NA MIEJSCU I ETAPU EWAKUACJI
- Miejscem zbiórki wszystkich ewakuowanych osób po opuszczeniu budynku przedszkola (I etap ewakuacji) jest plac zabaw.
- Miejsce zbiórki podzielone jest na sektory. Osoby ewakuowane zajmują miejsca w odpowiednich sektorach.
- Na miejscu zbiórki nauczyciele sprawdzają obecność swoich dzieci. O każdym przypadku nieobecności dziecka lub innej osoby ewakuowanej należy zawiadomić służby prowadzące akcję ratunkową oraz dyrektora. Osobom prowadzącym akcję należy podać charakterystykę wyglądu zaginionej osoby, imię i nazwisko oraz miejsce, w którym osoba ta była widziana po raz ostatni.
- Nauczyciele – opiekunowie grup zobowiązani są sprawdzić stan zdrowia podopiecznych. Należy upewnić się, czy żadne z dzieci nie zostało poszkodowane, nie doznało urazów, nie uskarża się na zawroty głowy, ból głowy, nudności. Wszystkim poszkodowanym należy udzielić pomocy przedmedycznej.
- Nauczyciele – opiekunowie grup meldują dyrektorowi lub osobie wyznaczonej przez dyrektora do kierowania ewakuacją o sprawdzeniu obecności w swych grupach oraz o ustaleniu, czy wśród ewakuowanych nie ma poszkodowanych.
- Po stwierdzeniu, że na miejscu zbiórki obecne są wszystkie osoby podlegające ewakuacji, dyrektor lub upoważniona przez niego osoba do kierowania ewakuacją zarządza przejście na miejsce II etapu ewakuacji.
POSTĘPOWANIE NA MIEJSCU II ETAPU EWAKUACJI
- Miejscem schronienia w II etapie ewakuacji jest druga część przedszkola, w zależności w której części wystąpiło zagrożenie. Ewakuacja z Pileckiego 11A do części drugiej ul. Sikorskiego 2 ;z bloku ul. Sikorskiego 2 ewakuacja do drugiej części ul. Pileckiego 11A.
- Przejście na miejsce II etapu ewakuacji następuje w zwartych grupach pod nadzorem opiekunów poszczególnych grup.
- Po przejściu na miejsce II etapu ewakuacji nauczyciele ponownie sprawdzają obecność podopiecznych.
- Osoby ewakuowane na miejscu II etapu ewakuacji oczekują na zarządzenie o zakończeniu ewakuacji oraz na ewentualne dalsze zarządzenia.
- W razie konieczności odbioru dzieci przez rodziców (zezwolenie na rozejście się dzieci do domów jest zabronione) zawiadamia się ich o ewakuacji oraz o miejscu, w którym mogą oni odebrać swoje dzieci. Odbiór każdego dziecka przez rodzica należy odnotować.
ĆWICZENIA EWAKUACYJNE
- Dla uzyskania sprawności działania w razie konieczności ewakuacji przeprowadza się okresowo próbną ewakuację. Ćwiczenia takie odbywają się nie rzadziej niż raz w roku.
- Ćwiczenie ewakuacji odbywa się przy zaangażowaniu sił własnych, chyba że ćwiczenia odbywają się na wniosek służb ratunkowych.
- Ćwiczenie ewakuacji odbywa się po wcześniejszym jego zaplanowaniu i omówieniu na radzie pedagogicznej.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Wyznaczyć pracownika służby BHP regulującego ruchem, pracowników zabezpieczających dokumenty, ważne mienie itp.;
Na terenie przedszkola do czasu otrzymania innych dyspozycji pozostaje: dyrektor, intendent.
PRODEDURA PRZYJMOWANIA I ROZPATRYWANIA SKARG I WNIOSKÓW –
postępowania w przypadku pojawienia się zarzutów zawiązanych z niewłaściwym zachowanie się pracownika przedszkola wobec dzieci.
- W przedszkolu skargi i wnioski przyjmowane są przez dyrektora lub zastępującą go osobę.
- Rodzice mają prawo zgłaszać uwagi na temat funkcjonowania przedszkola z zachowaniem drogi służbowej: nauczyciel – dyrektor.
- Miejscem przyjmowania skarg i wniosków jest gabinet dyrektora placówki.
- Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski po wcześniejszym umówieniu się.
- Pracownik placówki, który otrzymał skargę dotyczącą działalności, jest zobowiązany przekazać ją niezwłocznie dyrektorowi.
- Dyrektor prowadzi rejestr skarg i wniosków.
- Skargi i wnioski przekazane przez redakcje prasowe i telewizyjne oraz organizacje społeczne podlegają rozpatrzeniu i załatwieniu w takim samym trybie, jak skargi i wnioski osób fizycznych.
- Do rejestru nie wpisuje się pism skierowanych do wiadomości placówki.
- Kwalifikowania spraw jako skargi i wnioski dokonuje dyrektor.
- Każda sprawa zakwalifikowana przez dyrektora jako skarga lub wniosek wpisana jest do rejestru skarg i wniosków.
- Jeżeli z treści skargi lub wniosku nie można ustalić ich przedmiotu dyrektor wzywa wnoszącego o wyjaśnienie lub uzupełnienie.
- Skargi/wnioski anonimowe po dokonaniu rejestracji pozostaną bez rozpoznania.
- Skargi i wnioski rozpatruje dyrektor przedszkola.
- Z wyjaśnienia skargi/wniosku sporządza się następującą dokumentację:
- oryginał skargi/wniosku
- notatka służbowa informująca o sposobie załatwienia skargi/wniosku i wynikach postępowania wyjaśniającego
- materiały pomocnicze zebrane w trakcie wyjaśniania skargi/wniosku
- odpowiedź do wnoszącego, w której zostaje powiadomiony o sposobie rozstrzygnięcia sprawy wraz z rzędowo potwierdzonym jej wysłaniem
- inne pisma, jeżeli sprawa tego wymaga.
- Odpowiedź do wnoszącego powinna zawierać:
- oznaczenie organu, od którego pochodzi
- wyczerpującą informację o sposobie załatwienia sprawy z odniesieniem się do wszystkich zarzutów/wniosków zawartych w skardze/wniosku
- faktyczne i prawne uzasadnienie, jeżeli skarga/wniosek została załatwiona odmownie
- imię i nazwisko osoby rozpatrującej skargę.
- Pełna dokumentacja po zakończeniu sprawy przechowywana jest w aktach rzeczowych przedszkola.
- Skarga dotycząca określonej osoby nie może być przekazana do rozpatrzenia tej osobie ani osobie, wobec której pozostaje ona w stosunku nadrzędności służbowej
- Skargę/wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki.
- Skargę/wniosek rozpatruje się:
- do czternastu dni,
- do miesiąca, gdy wszczyna się postępowanie wyjaśniające,
- do dwóch miesięcy, gdy skarga/wniosek jest szczególnie skomplikowany.
- Do siedmiu dni należy:
- przesłać skargę/wniosek do właściwego organu z powiadomieniem wnoszącego lub zwrócić ją wnoszącemu ze wskazaniem właściwego organu, jeżeli skarga/wniosek została skierowana do niewłaściwego organu,
- przesłać skargę/wniosek do wnoszącego z odpowiednim wyjaśnieniem, jeżeli trudno jest ustalić właściwy organ lub gdy właściwy organ jest organem sprawiedliwości,
- przesłać odpisy skargi/wniosku do właściwych organów z powiadomieniem wnoszącego, jeżeli sprawy w nich poruszane dotyczą różnych organów,
- przesłać informację do wnoszącego o przesunięcie terminu załatwienia skargi/wniosku z podaniem powodów tego przesunięcia,
- zwrócić się z prośbą do osoby wnoszącej o przesłanie dodatkowych informacji dotyczących skargi/wniosku,
- udzielić odpowiedzi w przypadku ponowienia skargi/wniosku, w której brak jest wskazania nowych okoliczności sprawy.
PROCEDURA POSTEPOWANIA Z DZIECKIEM KRZYWDZONYM
- Stwierdzenie przez nauczycielkę lub dyrektora, że mamy do czynienia z przypadkiem przemocy (psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, seksualnej).
- Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami:
- termin rozmowy dogodny dla obu stron;
- ostrożne prowadzenie rozmowy (nie oskarżanie, nie grożenie konsekwencjami);
- przedstawienie rzeczowych argumentów;
- wysłuchanie rodziców, opiekunów prawnych dziecka;
- udzielenie rad, zaoferowanie odpowiedniej do sytuacji pomocy;
- sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.
- W razie uchylania się rodziców od kontaktu z przedszkolem, lub stałej obserwacji u dziecka przejawów zaniedbania informujemy odpowiednie służby:
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie;
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej;
- Sąd Rodzinny;
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna;
- Kurator Sądowy.
- Pomoc w konkretnym przypadku zależy od specyficznych potrzeb i problemów danej rodziny. Wszystkie rozmowy powinny kończyć się konkretnymi ustaleniami obydwu stron, ze wszystkich powinny zostać sporządzone notatki służbowe.
PROCEDURA DOTYCZĄCA POSTEPOWANIA W PRZYPADKU, GDY WYCHOWAWCA OTRZYMUJE INFORMACJE, ŻE ISTNIEJE SYTUACJA, W KTÓREJ DZIECKO POZOSTAWIONE JEST BEZ OPIEKI, ZANIEDBANE.
Nauczyciel:
- Powiadamia osobę, która przekazuje informację o możliwości powiadomienia odpowiednich instytucji (prawnych lub pozaprawnych)
- Jeżeli osoba powiadamiająca nie chce podejmować działań osobiście powiadamia dyrektora przedszkola o zaistniałej sytuacji sporządza notatkę służbową. Dyrektor wspólnie z nauczycielem może podjąć następujące kroki:
- rozmowa z rodzicami wskazanie instytucji pomocowych
- przeprowadza wizytę domową w celu określenia sytuacji rodzinnej dziecka.
W przypadku, gdy nadal sytuacja nie ulega zmianie powiadamiana zostaje najbliższa jednostka policji celem rozeznania sytuacji rodzinnej i domowej dziecka, a następnie powiadomienia sądu rodzinnego. W przedszkolu gromadzona jest dokumentacja z podejmowanych działań.
Sformułowanie uniwersalnej strategii postępowania nie jest możliwe. Wiele elementów składających się na konkretną sytuację decyduje o trafności podejmowanych działań. Ważne jest oczywiście, z jaką sytuacją dziecka mamy do czynienia.. Co nas zaniepokoiło w relacjach dziecka z jego najbliższymi? Czy zdrowie i życie dziecka jest zagrożone? Czy sprawcami krzywdy są oboje rodzice, czy tez można z jednym z nich współpracować, próbując zmienić sytuację dziecka.
- Nauczyciel przedszkola jest jedną z osób zobowiązanych do szczególnej ochrony dziecka i powinien zdecydowanie występować jako jego rzecznik.
- Współpraca z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka jest punktem wyjścia do stworzenia mechanizmów zapobiegania dalszemu krzywdzeniu dzieci w wieku przedszkolnym.
Stąd m.in. tak istotne są – w miarę możliwości – częste i bezpośrednie kontakty nauczyciela z rodzicami. Opisane wcześniej zachowania rodziców wobec dziecka, oraz zauważone przez nauczyciela objawy u dziecka są jasnym i oczywistym sygnałem do podjęcia odpowiednich działań przez nauczyciela, dyrektora przedszkola.
Nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- Powiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Dyrektor przedszkola po konsultacji z najbliższą jednostką policji, może podjąć decyzję o dalszych krokach. Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – sprawdzeniu, czy rodzice przebywają w domu dyrektor może:
- Podjąć decyzję, że nauczyciel może odprowadzić dziecko do domu (jeżeli są rodzice to dziecko zostaje pod opieką rodziców lub innych osób pełnoletnich wskazanych w oświadczeniu).
- Gdy nie ma rodziców w domu, wspólnie z policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. placówki interwencyjnej)
- Sporządza notatkę służbową zaistniałego zdarzenia i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.
- Wychowawca grupy, w której zaistniało dane zdarzenie, wzywa na rozmowę profilaktyczno – ostrzegawczą rodzica/ prawnego opiekuna, który łamie zasady obowiązujące w przedszkolu i powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania.
- W przypadku gdy rodzice/prawni opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania, dyrektor placówki powiadamia pisemnie o tym fakcie Policję ( specjalistę do spraw nieletnich) lub Sąd Rodzinny. Przeprowadza również rozmowę z rodzicami / prawnymi opiekunami, informując ich o poczynionym w tej sprawie postępowaniu.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
- Zapewnia opiekę i udziela dziecku doraźnej pomocy medycznej.
- Powiadamia dyrektora przedszkola i rodziców/ prawnych opiekunów dziecka o nieszczęśliwym wypadku.
- Jeśli zachodzi konieczność wzywa na miejsce lekarza.
- Domaga się pisemnej opinii lekarza stwierdzającej czy poszkodowane dziecko doznało ciężkich uszkodzeń ciała.
- Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg zdarzenia.
- Powiadamia inspektora BHP o zdarzeniu.
W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor podejmuje następujące kroki:
- Zapewnia natychmiastową pomoc i opiekę poszkodowanemu dziecku.
- Zawiadamia o wypadku rodziców dziecka, inspektora BHP, organ nadzorujący, Prokuraturę lub Policję, Kuratorium Oświaty i Radę Rodziców.
- Zabezpiecza miejsce wypadku.
- Powołuje zespół powypadkowy, który ustala okoliczności i przyczyny wypadku i sporządza protokół powypadkowy.
- Zatwierdza protokół podpisany przez zespół powypadkowy, doręcza niezwłocznie rodzicom i poucza ich o sposobie i trybie odwołania.
- Doręcza niezwłocznie protokół PIP.
- W przypadku zbiorowego zatrucia pokarmowego, powiadamia Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.
PROCEDURA DOTYCZĄCA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA PRZECIWPOŻAROWEGO
- Nauczyciel ma obowiązek wejść pierwszy do sali, zwrócić uwagę na stan techniczny pomieszczenia, sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci.
- Nauczyciel i pozostali pracownicy przedszkola są zobowiązani mieć aktualne szkolenie BHP i znać obowiązujące w placówce stosowne instrukcje i szkolenia.
- Nauczyciel i pozostali pracownicy przedszkola muszą znać numery telefonów alarmowych, plany ewakuacyjne i oznakowanie dróg ewakuacyjnych.
- Nauczyciel i pozostali pracownicy przedszkola są zobowiązani umieć posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym i znać obowiązki postępowań na okoliczność różnych zagrożeń w tym pożarowego.
- Nauczyciel i pozostali pracownicy przedszkola są zobowiązani w trakcie alarmu pożarowego stosować się do wytycznych zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego Przedszkola Miejskiego Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce.
- Na terenie obiektu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i używania otwartego ognia.
- We wszystkich pomieszczeniach obowiązuje bezwzględny zakaz użytkowania grzałek elektrycznych, piecyków, podgrzewaczy bez zgody dyrektora z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.
- Dyrektor przedszkola współpracuje ze Strażą Pożarną, systematycznie organizuje próbne ewakuacje. W trakcie alarmu pożarowego – próbnej ewakuacji należy stosować się do wytycznych zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego.
Procedura postępowania w razie stwierdzenia wszawicy
w przedszkolu
Odpowiedzialność dyrektora za zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu wymaga podjęcia odpowiednich działań w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci, we współpracy z rodzicami. W przedstawionym na stronie Ministerstwa Zdrowia (mz.gov.pl) stanowisku Departamentu Matki i Dziecka w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci zalecane jest, by w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu:
- Dyrektor zarządził dokonanie przez pielęgniarkę lub inną wskazaną osobę kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Rodzice wyrażają zgodę na objęcie dziecka opieką zdrowotną przez pielęgniarkę w przedszkolu jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka.
- Pielęgniarka lub nauczyciel zawiadamiała rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruowała rodziców o sposobie działań, informowała też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników oraz monitorowała skuteczności działań jednocześnie informując dyrektora o wynikach kontroli i skali zjawiska.
- Dyrektor lub upoważniona osoba (np. nauczyciel) informował wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.
- W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udziela rodzicom niezbędnej pomocy.
- Pielęgniarka lub nauczyciel po upływie 7-10 dni kontrolowała stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
- W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka lub nauczyciel zawiadamiała o tym dyrektora w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
MONITORING REALIZACJI ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
w Przedszkolu Miejskim Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce
Przekazanie informacji dyrektorom szkół o realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko uczęszczające do Przedszkole Miejskie Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce ul. rtm. W. Pileckiego 11A
Termin: do 30.IX. danego roku szkolnego
- Wychowawca grupy dzieci realizującej roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne zgłaszają dyrektorowi przedszkola długotrwałe niewyjaśnione przez rodziców nieobecności dziecka.
- W przypadku braku informacji o przyczynie długotrwałej nieobecności dyrektor przedszkola przekazuje pisemną informację do rodziców/ opiekunów/ dotyczącą nieobecności dziecka za zwrotnym potwierdzeniem.
- W sytuacji powtarzających się nieobecności dyrektor przedszkola powiadamia dyrektora właściwej szkoły rejonowej o nierealizowaniu obowiązku rocznego przegotowania przedszkolnego.
PROCEDURA PROWADZENIA I KONTROLI DOKUMENTACJI PRZEDSZKOLNEJ.
- Rodzaje dokumentacji przedszkolnej:
- dzienniki zajęć edukacyjnych.
- dzienniki zajęć specjalistycznych:
– zajęcia korekcyjno – kompensacyjne,
– pomocy psychologiczno-pedagogicznej
– logopedy
– pedagoga
– arkusze obserwacji
– diagnozy dzieci.
- Osoby upoważnione do kontroli:
- Prowadzący przeglądy dokumentacji: dyrektor i wicedyrektor przedszkola
- Terminy:
– każdy oddział przedszkolny zakłada dziennik zajęć edukacyjnych do 10 września każdego roku szkolnego.
– każdy prowadzący zajęcia specjalistyczne zajęcia zakłada dziennik do 10 września każdego roku szkolnego.
– każdy prowadzący zajęcia dodatkowe zajęcia zakłada dziennik do 10 września każdego roku szkolnego.
– prowadzący nadzór do 10 września każdego roku szkolnego zatwierdzają założone dzienniki i dopuszczają je do użytku. Raz w miesiącu prowadzą kontrolę zapisów w dziennikach. Wszelkie zalecenia dotyczące prowadzonych dzienników muszą być wykonane w ciągu 3 dni.
- Arkusze obserwacji i diagnozy sprawdzane są dwa razy w roku szkolnym.
Na zakończenie roku szkolnego cała dokumentacja prowadzona przez nauczycieli zdawana jest dyrektorowi przedszkola w ciągu 5 dni od zakończenia zajęć opiekuńczo -wychowawczo – dydaktycznych.
III. Prowadzenie dokumentacji:
- Dokumentację należy prowadzić zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie prowadzenia dokumentacji szkolnej oraz wewnętrznymi ustaleniami przedstawionymi w powyższej procedurze.
- Przechowywanie dokumentacji:
- Dokumentacja przechowywana jest w sposób zabezpieczający dostęp do niej osób trzecich ( w składnicy archiwum przedszkola).
- Wszystkie dzienniki są przechowywane w przedszkolu i muszą być dostępne prowadzącym nadzór pedagogiczny.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ SPORTOWYCH NA PLACU ZABAW
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 1 w OSTROŁĘCE
- Zasady korzystania z placu zabaw.
- Ogród przedszkolny, zwany dalej placem zabaw jest miejscem przeznaczonym do pobytu dzieci na powietrzu lub prowadzenia zajęć ruchowych.
- Nauczyciel jest zobowiązany do sprawdzenia sprzętów i urządzeń pod względem bezpiecznego z nich korzystania.
- W razie zauważonej usterki, nauczyciel nie może pozwolić dzieciom z nich korzystać a o usterce powiadomić niezwłocznie dyrektora.
- Na placu zabaw mogą odbywać się imprezy okolicznościowe (festyn przedszkolny).
- Wszystkie zajęcia na placu zabaw odbywają się w sposób zorganizowany i są zaplanowane w rozkładzie zajęć.
- Z placu zabaw można korzystać tylko zgodnie z regulaminem wywieszonym przy wejściu na obiekt.
- W czasie zajęć dzieci mogą korzystać z placu zabaw tylko pod opieką nauczycieli, a po za zajęciami pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów.
- Nauczyciele sprawują opiekę na placu zabaw w sposób czynny, pozwalający na obserwację wszystkich swoich podopiecznych.
- Nauczyciele i opiekunowie o wszelkich zagrożeniach wynikających ze stanu technicznego urządzeń niezwłocznie informują dyrektora przedszkola.
- Przebywanie na placu zabaw i korzystanie z urządzeń sportowych i zabawowych dozwolone jest tylko w obecności i za zgodą nauczyciela prowadzącego zajęcia. Za bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu na placu zabaw odpowiada prowadzący zajęcia.
- Dzieci nie mogą opuszczać placu zabaw samodzielnie bez wiedzy nauczyciela.
- O każdym wypadku, kontuzji, skaleczeniu czy nagłym pogorszeniu się samopoczucia dziecka należy natychmiast powiadomić dyrektora w sposób zapewniający bezpieczeństwo grupie.
- Sprzęt do ćwiczeń na powietrzu rozstawia wyłącznie nauczyciel prowadzący zajęcia, sprawdzając jego bezpieczne użytkowanie.
- Wszelkie zauważone usterki i uszkodzenia należy niezwłocznie zgłaszać dyrektorowi przedszkola.
- Wszystkie urządzenia na placu zabaw oraz sprzęt do ćwiczeń mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Zabrania się wnoszenia na teren placu zabaw niebezpiecznych przedmiotów, opakowań szklanych, jedzenia i picia.
- W przypadku zaplanowania na placu zabaw uroczystości przedszkolnej, zabawy, organizatorzy bądź nauczyciele grup biorący w niej udział zobowiązani są do właściwego zabezpieczenia terenu.
- Przyrządy gimnastyczne i inny sprzęt pomocniczy należy zostawiać po zakończonych zajęciach w wyznaczonych miejscach. W przypadku naruszenia lub lekceważenia regulaminu nauczyciel może być ukarany zgodnie z art. 108 KP.
- Zasady bezpieczeństwa na zajęciach ruchowych.
- Zajęcia ruchowe mogą być prowadzone w salach pobytu dzieci (salach oddziałowych) lub na placu zabaw.
- Na zajęciach obowiązuje strój gimnastyczny: koszulka, spodenki. W salach dzieci ćwiczą boso.
- W trakcie zajęć ruchowych nauczyciele dbają o bezpieczeństwo dzieci oraz tak organizują zajęcia by ograniczyć możliwość wystąpienia wypadku.
- Dzieci są zobowiązane przestrzegać poleceń nauczycieli dotyczących ładu, porządku i dyscypliny.
- Sprzęt do ćwiczeń może być rozkładany i wykorzystywany tylko pod nadzorem nauczyciela. Wszelkie uszkodzenia sprzętu należy niezwłocznie zgłaszać dyrektorowi przedszkola.
- Zabrania się wspinania po drabinkach, korzystania z przyborów i urządzeń na placu zabaw w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem.
- Nauczyciele powinni czuwać nad zachowaniem dzieci, krzykami i popychaniem.
- W sytuacji zaistnienia wypadku bezwzględnie należy zastosować obowiązującą procedurę wypadkową.
- Podczas zajęć ruchowych dzieci bez nadzoru nauczyciela nie mogą opuszczać sali lub placu zabaw.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OTRZYMANIA PRZESYŁKI (LISTU, PACZKI) NIEWIADOMEGO POCHODZENIA.
- Identyfikacja zagrożenia.
Podejrzenie wzbudza:
- dziwny adres nadawcy lub jego brak
- przesyłka pochodzi od nadawcy lub miejsca, którego się nie spodziewamy
- niewłaściwe oznakowanie lub niekonwencjonalne przesyłki
- nieczytelnie napisany adres
- napisane słowa zagrożenia, groźby
- wyczuwalne w dotyku substancje w przesyłce: pudru, proszku, żelu
- pojawiające się na opakowaniu lub kopercie plamy oleju, brak przebarwień lub dziwny zapach wydzielający się z listu, paczki
- z przesyłki emitowane są dźwięki np. tykanie, wystają druciki lub folie aluminiowe
- Zasady postępowania:
Jeśli przesyłka wydaje się podejrzana:
- Nie otwieramy jej.
- Umieszczamy przesyłkę w grubym worku plastikowym i szczelnie go zamykamy.
- Worek umieszczamy w drugim grubym worku, który również zaklejamy – zawiąż supeł i zaklej taśmą klejącą.
- Paczki nie przenosimy.
- Powiadamiamy posterunek policji i straż pożarną – służby te podejmują wszystkie niezbędne kroki w celu zabezpieczenia przesyłki i stosujemy się do ich zaleceń.
Jeśli otworzyliśmy przesyłkę a jej zawartość wydaje się podejrzana:
- Zamykamy okna i drzwi.
- Nie naruszamy zawartości, nie rozsypujemy, nie przenosimy, nie dotykamy, nie wąchamy, nie powodujemy ruchu powietrza w pomieszczeniu.
- Ostrzegamy inne osoby przebywające w pomieszczeniu, o podejrzanej przesyłce.
- Umieszczamy przesyłkę w grubym worku plastikowym i szczelnie go zamykamy.
- Worek umieszczamy w drugim grubym worku, który również zaklejamy – zawiąż supeł i zaklej taśmą klejącą.
- Dokładnie myjemy ręce.
- Powiadamiamy posterunek policji i straż pożarną i stosujemy się do ich wskazówek.
- Jeśli to możliwe sporządzamy listę osób, które przebywały w pomieszczeniu gdzie rozsypano przesyłkę lub wykaz osób, które mogły dotykać otwartą przesyłkę.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OKUPACJI OBIEKTU I WZIĘCIA ZAKŁADNIKÓW
- Identyfikacja zagrożenia:
- Wtargnięcie terrorystów na teren obiektu
- Wzięcie zakładników
- Interwencja grupy antyterrorystycznej
- Zasady postępowania:
- Wtargnięcie terrorystów na teren obiektu:
Jeśli istnieje możliwość powiadomienie:
– dyrektora przedszkola lub inną osobę decyzyjną w obiekcie – Komendę Policji – 997
– Komendę Miejską Straży Pożarnej – 998
– Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego – Tel. 29 764 36 45
- Zasady postępowania w przypadku znalezienia się w grupie zakładników:
- Staraj się zwrócić uwagę napastników na fakt, że mają do czynienia z małymi dziećmi (personifikowanie siebie i innych).
- Bądź spokojny naturalny znajdź postawę pośrednią między agresją a pasywnością i uległością.
- Nie bądź „utrapieniem” dla napastników ( bunt, dyskutowanie, silne reakcje emocjonalne).
- Pamiętaj, że sytuacja może trwać długo – postaraj się rozwinąć u siebie potrzebę przetrwania.
- Nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy.
- Nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom, bądź im posłuszny bez dyskusji, siedź spokojnie na miejscu.
- Zawsze pytaj o pozwolenie, np. gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę.
- Na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste.
- Usuń ( wyrzuć) wszelkie oznaki władzy, zajmowania ważnej pozycji.
- Zapamiętaj szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia- może to pomóc władzom w uwolnieniu pozostałych zakładników oraz identyfikację porywaczy przy aresztowaniu.
- Spokojnie czekaj na akcję wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej.
Interwencja grupy antyterrorystycznej -zasady postępowania.
- Staraj się uspokoić, akcja zawsze wywołuje zamieszanie i panikę, ludzie są w szoku:
- Nie uciekaj, połóż się na podłodze i spróbuj znaleźć jakąś osłonę, trzymaj ręce na głowie do końca operacji
- Słuchaj rozkazów i instrukcji grupy antyterrorystycznej i nie zabieraj jej czasu na zadawanie zbędnych pytań
- Nie trzyj oczu w wypadku użycia gazów łzawiących
- W razie strzelaniny połóż się na ziemi lub schowaj za jakimś przedmiotem
- Nie uciekaj z obiektu, dopóki nie zostanie wydany rozkaz wyjścia- możesz zostać wzięty za terrorystę
- W chwili wyzwolenia wychodź jak najszybciej, nie zatrzymuj się dla zabrania rzeczy osobistych, zawsze istnieje ryzyko wybuchu lub pożaru
- Spróbuj się zidentyfikować (przedstawić), bądź jednak przygotowany na ostre traktowanie ze strony ekipy ratunkowej- dopóki nie zostaniesz formalnie zidentyfikowany jako jeden z zakładników, jesteś potencjalnie jednym z porywaczy.
INSTRUKCJA PROWADZENIA ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z OSOBĄ INFORMUJĄCĄ O ZAGROŻENIU
- Rozmowę prowadzić spokojnie, zapisać dokładnie czas zgłoszenia zagrożenia, starać się podtrzymać maksymalnie długo rozmowę w celu rozpoznania:
– czy głos jest znajomy,
– płeć zgłaszającego,
– czy głos pochodzi bezpośrednio od człowieka, czy odtwarzany jest z jakiegoś urządzenia,
– jakim językiem operuje zgłaszający ( np. gwara wulgaryzmy, akcent)
– jakie odgłosy słychać w tle słuchawki
- W trakcie rozmowy uzyskać jak najwięcej informacji o :
– miejscu podłożenia ładunku lub wystąpienia innego zagrożenia,
– dlaczego go podłożono,
– jak wygląda ładunek,
– kiedy nastąpi detonacja,
– czy przedstawia jakieś żądania, jeśli tak to, jakie warunki muszą być spełnione, by nie doszło do detonacji.
- Zgłaszającemu uświadomić delikatnie zagrożenie, jakie wywołuje zwłaszcza możliwość spowodowania śmierci lub odniesienia obrażeń przez osoby znajdujące się w budynku.
PROCEDURA ORGANIZACJI IMPREZ I UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH
- W przedszkolu organizuje się imprezy i uroczystości zgodnie z kalendarzem świąt państwowych, religijnych oraz ceremoniałem przedszkola.
- Wszystkie imprezy i uroczystości są wpisane do kalendarza uroczystości i imprez przedszkola, który sporządza corocznie powołany zespół nauczycieli, harmonogram jest dostępny na stronie internetowej przedszkola.
- Za organizację poszczególnych imprez odpowiedzialny jest wyznaczony nauczyciel lub zespół nauczycieli.
OŚWIADCZENIA RODZICÓW/ PRAWNYCH OPIEKUNÓW
NA ROK SZKOLNY ……….
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 1 KRAINA UŚMIECHU W OSTROŁĘCE
Imię i nazwisko dziecka ………………………………………………………………
grupa ……………………..
- …………………………… w …………………….PESEL………………………………………………………
- Oświadczam, że dane zawarte w umowie o świadczenie usług przez przedszkole są zgodne ze stanem faktycznym. Zobowiązuję się do zapoznania ze Statutem Przedszkola Miejskiego Nr 1 Kraina Uśmiechu w Ostrołęce, do uaktualniania danych w razie jakichkolwiek zmian i terminowego dokonywania opłat związanych z pobytem mojego dziecka w przedszkolu.
Data………………… Podpis rodziców opiekunów……………………………………………
- Oświadczam, że dobrowolnie udzieliłam\em informacji dotyczących danych osobowych dziecka, rodziny (Ustawa o Ochronie Danych Osobowych z dn. 10 maja 2018 r. Dz.U.2018 poz. 1000).
Data………………… Podpis rodzicówopiekunów……………………………………………
- Oświadczam, że dziecko będzie przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców \ opiekunów lub osobę pełnoletnią upoważnioną na piśmie/oświadczeniu , która zapewni dziecku pełne bezpieczeństwo.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na udział mojego dziecka w spacerach, wycieczkach organizowanych w ciągu roku szkolnego w ramach codziennych zajęć w przedszkolu pod opieką nauczyciela i woźnej oddziałowej. Jednocześnie oświadczam o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w spacerach, wycieczkach. O występowaniu przeciwwskazań zobowiązuję się zgłaszać nauczycielom w grupie.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na wykorzystanie zdjęć i materiałów filmowych zawierających wizerunek mojego dziecka/dzieci, zarejestrowanych podczas zajęć i uroczystości przedszkolnych, zorganizowanych przez przedszkole oraz związanych z uczestnictwem w programach, projektach, konkursach, zawodach i innych uroczystościach.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody*na wykorzystanie fotografii zawierających wizerunek mojego dziecka na stronie internetowej przedszkola, w kronice przedszkolnej.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na umieszczanie i publikowanie prac wykonanych przez moje dziecko/dzieci na stronie internetowej przedszkola oraz w mediach (Internet, prasa, telewizja). Jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że wizerunek mojego dziecka/dzieci będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie w celu informacji, promocji i potrzeb funkcjonowania przedszkola.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dn. 10 maja 2018 r. Dz.U.2018 poz. 1000 wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody *na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z pobytem mojego dziecka w przedszkolu, w tym – w dzienniku zajęć przedszkola oraz w innej dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na badanie mojego dziecka przez logopedę, pedagoga i ewentualny udział mojego dziecka w zajęciach prowadzonych przez tych specjalistów.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na udział mojego dziecka w zajęciach religii, prowadzonych przez katechetkę na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 9 Bajkowa Kraina w Ostrołęce.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na wezwanie karetki pogotowia, przewiezienie dziecka do szpitala i udzielenie pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia mojego dziecka.
Data………………… Podpis rodziców \ opiekunów…………………………………………..
.
- Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody* na przeprowadzenie kontroli czystości mojego dziecka przez pielęgniarkę medycyny szkolnej lub innej osoby wskazanej przez dyrektora przedszkola w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu.
Data…………….. Podpis rodziców \ opiekunów……………………………………………
* – właściwe podkreślić
PROCEDURA udzielania PIERWSZej
POMOC PRZEDMEDYCZNej
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 1 KRAINA Uśmiechu W OSTROŁĘCE
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 139, poz. 1132)
- Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym z dnia 8 września 2006 r. ( U. Nr 191 poz. 1410 z późn. zm.).
- Artykuł 162 § 1 kodeksu karnego.
POSTĘPOWANIE W URAZACH NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH U DZIECI
- Postanowienia ogólne
- Pracownicy przedszkola powinni znać podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zastosować je możliwie najszybciej, zanim pomocy udzieli zespół karetki pogotowia. Nawet najbardziej fachowa pomoc nie jest skuteczna, jeśli udzielona jest zbyt późno.
- Obowiązują pewne standardy postępowania. I tak w sytuacji, kiedy to zdrowie, a nawet życie poszkodowanego zależy od naszych działań, musimy:
- zachować spokój,
- powiadomić pogotowie ratunkowe,
- usunąć poszkodowanego – jeśli jest to konieczne – ze środowiska zagrażającego życia, jednocześnie podjąć akcję ratunkową,
- przeprowadzamy wstępną ocenę stanu poszkodowanego:
- jego świadomości (zadajemy jakieś pytanie),
- czy oddycha (przykładając rękę do ust chorego),
- czy jest zachowana czynność serca (sprawdzamy na tętnicy szyjnej),
- czy nie wystąpiły objawy krwawienia wewnętrznego (objawy wstrząsu pourazowego, tzn. bladość powłok skórnych, niepokój lub obojętność, zimny pot, szybkie, słabo wyczuwalne tętno),
- sprawdzić, czy nie wystąpiły złamania, oparzenia itp.
- postępowanie nasze będzie uzależnione od objawów, jakie stwierdzimy.
- Podstawa udzielania pierwszej pomocy
- Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki potrzebne do jej udzielania. Wyznacza osobę odpowiedzialną za udzielanie i organizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pracownik ten jednocześnie odpowiada za stan wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.
- W przedszkolu za sprawy bezpieczeństwa dzieci i pracowników odpowiedzialny jest dyrektor. To on troszczy się o to, by nauczyciele byli przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
- W razie wypadku lub w sytuacji wystąpienia u dziecka jakiegokolwiek urazu pierwsza pomoc powinna być udzielona natychmiast na miejscu zdarzenia.
- Oparzenia
- Oparzeniem nazywamy uszkodzenie tkanek wynikające z działania czynnika zewnętrznego. W zależności od rodzaju tego czynnika wyróżnia się oparzenia: termiczne, chemiczne i prądem elektrycznym.
- Oparzenia termiczne najczęściej spowodowane są wylaniem na siebie gorącej zupy lub kubka z herbatą. Objawy zależą od stopnia oparzenia.
Oparzenia termiczne dzielimy na:
- I stopnia – powierzchowne uszkodzenie skóry: zaczerwienienie, ból, pieczenie, niewielkie obrzęki,
- II stopnia – uszkodzenie głębszych warstw skóry: zaczerwienienie, ból, obrzęk, pęcherze i wysięki,
- III stopnia – oprócz skóry oparzenie dotyczy również mięśni i ścięgien: skóra twarda, strupy, kolor skóry ciemny lub woskowy, słabiej odczuwalny ból,
- IV stopnia – zwęglenie tkanek.
- Oparzenia chemicznenajczęściej spowodowane są przez kwasy, zasady i inne związki organiczne. Oparzenia tego rodzaju charakteryzują się ostrym bólem, w przypadku kwasów – strupami w okolicach oparzenia, natomiast przy zasadach – martwicą. Objawy zależą od stężenia danej substancji, głębokości penetracji i czasu narażenia. Niektóre substancje poprzez wniknięcie do organizmu powodują zatrucie.
- Obrażenia spowodowane prądem elektrycznym najczęściej występują, kiedy dziecko wkłada palce do kontaktu. Objawy po kontakcie z prądem zależą od rodzaju prądu, jego natężenia, czasu ekspozycji oraz zranionej części ciała.
- Postępowanie w przypadku oparzenia termicznego i chemicznego
- W przypadku oparzenia termicznego lub chemicznego musimy pamiętać o następujących wytycznych:
- nie należy ściągać ubrań, które przylegają do skóry,
- należy polewać poparzone miejsce zimną wodą – przez co najmniej 20 min,
- im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.
- Temperatura wody powinna być najniższa, jaką jest w stanie wytrzymać dziecko. Gdyby dziecku sprawiało to dyskomfort, można dodać trochę cieplejszej wody. Jeśli dziecko poparzy sobie dłonie, możemy do miski nalać zimną wodę, włożyć do niej zabawki dziecka i bawić się z nim przez jakiś czas. Będzie to dla niego o wiele mniej stresujące niż trzymanie przez długi czas ręki pod kranem.
- Z miejsca oparzenia należy usunąć wszelką biżuterię, zegarek, itp. ponieważ metal jest dobrym przewodnikiem ciepła. Poza tym może pojawić się obrzęk oparzonej okolicy, co spowoduje zacisk np. przez bransoletkę czy pierścionek w rezultacie, czego dojdzie do niedotlenienia i niedokrwienia dalszej części ciała.
- Jeśli doszło do przerwania ciągłości skóry, oparzoną powierzchnię należy chronić przed ewentualnymi zakażeniami – bezpośrednio po oparzeniu uszkodzone miejsce jest czyste, jednak w krótkim czasie mogą się pojawić bakterie i rozwinie się zakażenie, sprzyjają temu wysięk, niedokrwienie i niedotlenienie oparzonej tkanki oraz czynniki ogólnorozwojowe obniżające odporność.
- Jeżeli w okolicy jamy ustnej lub nosa widoczna jest sadza, wówczas podejrzewa się oparzenie dróg oddechowych, chemiczne ich podrażnienie lub zatrucie tlenkiem węgla. W takim przypadku należy niezwłocznie wynieść poszkodowanego z miejsca narażenia i zapewnić mu dostęp do tlenu. Trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie, czyli chronić swoje drogi oddechowe. W razie zatrzymania krążenia przeciwwskazane jest wykonywanie sztucznego oddychania metodą usta-usta.
- Zawsze należy wezwać pogotowie, gdy:
- poparzeniu uległa duża część ciała (np. cała ręka, klatka piersiowa),
- poparzeniu uległy: krocze, dłonie, stopy, twarz, drogi oddechowe lub pokarmowe,
- poszkodowany doznał poparzenia III stopnia,
- doszło do porażenia prądem wysokiego napięcia,
- dziecko ma inne poważne choroby współistniejące.
- Zawsze należy wzywać pogotowie, jeśli zachowanie dziecka zacznie Cię niepokoić lub jeśli uznasz, że obrażenia są poważne.
- Jeżeli dziecko połknęło substancję chemiczną, nie należy prowokować u niego wymiotów, gdyż grozi to powtórnym uszkodzeniem układu pokarmowego. Substancję trzeba usunąć mechanicznie.
- Jeżeli istnieje taka możliwość, należy zatrzymać oryginalne opakowanie substancji chemicznej, którą dziecko się oparzyło.
- Postępowanie w przypadku oparzenia prądem
- W przypadku oparzenia prądem należy:
- odłączyć źródło prądu (najlepiej przez odłączenie prądu w danej części budynku) – trzeba tu pamiętać o własnym bezpieczeństwie,
- sprawdzić czynności życiowe, a następnie postępować w zależności od stanu dziecka,
- zabezpieczyć miejsce oparzenia,
- wezwać pogotowie ratunkowe.
- W przypadku wszystkich oparzeń nie wolno:
- odrywać odzieży, która jest przyklejona do skóry,
- dotykać uszkodzonej skóry,
- smarować miejsc oparzenia: tłuszczem, kremami, alkoholem, jajkami, mlekiem czy posypywać mąką lub innymi produktami gospodarstwa domowego,
- przebijać pęcherzy.
- Postępowanie w przypadku odmrożeń
- Odmrożenia to miejscowe patologiczne zmiany w skórze, powstające w wyniku działania niskiej temperatury. Odmrożenia dzielimy na:
- I stopnia – przejściowe zaburzenia w krążeniu obwodowym z odczynem zapalnym: skóra blada i zimna, obrzęk, zachowane czucie, po ogrzaniu świąd,
- II stopnia – martwica pełnej grubości naskórka, pęcherze, obrzęk, częściowe czucie, po ogrzaniu ból, pieczenie, świąd,
- III stopnia – martwica skóry i tkanek miękkich, kości, obrzęk, skóra czarna, brak czucia.
- W przypadku odmrożenia:
- należy ogrzewać skórę powoli w kąpieli wodnej – woda powinna być na początku zimna, dopiero powoli należy ją ogrzewać (do temperatury ciała dziecka),
- można podać do picia ciepłe napoje,
- należy zapewnić pacjentowi komfort cieplny i psychiczny,
- jeśli skóra jest woskowa, półprzezroczysta, doszło do penetrujących zranień – koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza.
- W przypadku odmrożeń nie wolno:
- gwałtownie i długo ogrzewać skóry,
- nacierać (np. śniegiem) wychłodzonych kończyn,
- przebijać pęcherzy,
- podawać do picia alkoholu.
- Postępowanie w przypadku ciała obcego w uchu lub nosie
- Dzieci są ciekawe świata oraz bardzo pomysłowe – potrafią włożyć sobie różne przedmioty do otworów w ciele, najczęściej do nosa, oka, ucha. Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko boi się przyznać, że włożyło sobie coś np. do ucha. O tym, że w uchu jest jakiś przedmiot, mogą świadczyć takie objawy, jak:
- ból ucha,
- krwawienie z tej części ciała,
- wyciek surowiczego lub surowiczo-ropnego płynu,
- zawroty głowy,
- osłabienie słuchu.
- Z kolei ciało obce w nosie jest często niezauważalne. Pierwszymi objawami mogącymi sugerować, że w nosie dziecka znajduje się jakiś przedmiot, są: kichanie, płynąca z nosa wydzielina oraz fakt, że przedszkolak grzebie w dziurce. Po upewnieniu się, że w nosie malucha utknęło ciało obce, należy polecić mu wydmuchać nos poprzez zatknie drożnej dziurki.
- Podczas gimnastyki małe dzieci często bawią się woreczkami wypełnionymi fasolą lub grochem. Ziarenka z rozerwanych woreczków często wędrują m.in. do nosa, a tam – dzięki idealnym warunkom (ciepłu i wilgoci) – pęcznieją. W takim przypadku nigdy nie należy próbować wyciągać ciała obcego, gdyż może to znacznie pogorszyć sytuację i w rezultacie zostanie ono wepchnięte znacznie głębiej.
- W razie pojawienia się ciała obcego w uchu lub nosie dziecka należy działać w następujący sposób:
- jeśli przedmiotem w nosie czy uchu jest: kawałek gazety, lignina, papier – można postarać się delikatnie opuszkami palców wyciągnąć ciało obce,
- jeśli ciała obcego nie można chwycić palcami, jest głęboko lub ma okrągły kształt (jak koralik, ziarenko fasoli, kółeczko od samochodziku), nie należy samodzielnie podejmować prób wyjęcia,
- jeśli ciało obce znajduje się w nosie, należy polecić dziecku wydmuchanie nosa poprzez zatkanie drugiej dziurki,
- jeśli do ucha wejdzie owad, należy przechylić główkę dziecka i zalać ucho parafiną (lub zwykłym olejem spożywczym), potem trzeba niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarza laryngologa.
- Czasami dzieci mają problem z wydmuchaniem nosa. Należy uważać na moment, kiedy mówimy dziecku, aby nabrało powietrza. Zdarza się czasami, że maluchy reagują żywiołowo i od razu nabierają powietrze nosem, powodując wciągnięcie ciała obcego głębiej.
Pamiętajmy, że nie wolno:
- wyciągać samodzielnie ciał obcych, które nie dają się uchwycić palcami,
- wyciągać niczego z ucha czy nosa za pomocą pęsety, pręcików lub patyczków do ucha,
- wlewać do ucha czy nosa dziecka wody lub innego płynu, zwłaszcza, jeśli utkwiły tam fasolka, drewniany klocek itp. (poza sytuacją, gdy do ucha dostał się owad).
- Postępowanie w przypadku dostania się do oka ciała obcego
- Ciała obce najczęściej wpadające do oka dziecka to rzęsa, muszka, drobny pyłek, ziarenka piasku. W takim przypadku uspokójmy dziecko i nie pozwalajmy mu trzeć oka, ponieważ spowoduje to jeszcze większy ból. Sposób postępowania będzie zależał od rodzaju ciała obcego.
- Czasami łzawienie oraz mruganie pomagają pozbyć się ciała obcego. Najlepiej jest delikatnie odgiąć dolną i górną powiekę, aby sprawdzić umiejscowienie przeszkody. Można wtedy delikatnie, zwilżoną chusteczką, spróbować ją wyjąć. Dobrym sposobem jest także przepłukanie oka przegotowaną wodą za pomocą specjalnego kieliszka okulistycznego.
- Jeśli go nie mamy, wówczas możemy użyć szklanki lub zwykłego kieliszka, które napełniamy letnią przegotowaną wodą. Naczynie należy szczelnie przyłożyć od oka, a dziecku polecić mrugać oczami.
- W razie dostania się do oka dużych ciał obcych nie należy ich wyjmować, lecz natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Drugie oko dziecko powinno zamknąć, a my musimy przykryć je gazikiem – tak, aby ograniczyć ruch gałek ocznych. Ciało obce, oczywiście w miarę możliwości, należy zabezpieczyć przed poruszaniem się.
- Niektórych ciał obcych nie uda nam się wyciągnąć, wówczas należy szybko udać się do okulisty.
Nie wolno:
- wyciągać z oka „na sucho” ciał obcych (np. ziarenek piasku),
- pod żadnym pozorem wyciągać wbitych w gałkę oczną ciał obcych (takich jak: druciki, szkło),
- zbyt mocno przykładać opatrunku na oku, ponieważ może to spowodować mocniejsze wbicie ciała obcego w oko.
- Postępowanie w przypadku krwawienia z nosa
- Przyczyny krwawienia z nosa mogą być nie tylko banalne, lecz także bardzo poważne. Najczęściej występują po urazie, kiedy dziecko dłubie w nosie, podczas próby wyjęcia z nosa ciała obcego, przy infekcjach przebiegających z katarem, podczas wysiłku fizycznego, przy nadciśnieniu tętniczym, przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi, a także mogą być spowodowane kruchością naczyń krwionośnych lub być objawem poważnych chorób.
- Jeśli zauważymy u dziecka krwawienia z nosa:
- sadzamy je z głową pochyloną ku przodowi (nie wolno kłaść dziecka ani odchylać głowy do tyłu, gdyż grozi to zachłyśnięciem),
- powiedzmy dziecku, aby oddychało ustami
- polećmy dziecku delikatnie wydmuchać nos,
- przyłóżmy zimny kompres na kark, czoło i nos, co spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a w rezultacie zmniejszenie krwawienia,
- uciśnijmy skrzydełka nosa (jeżeli krew wydobywa się z jednej dziurki – przyciskamy tylko tę krwawiącą),
- przy braku efektów można do krwawiącej dziurki nosa włożyć tampon z ligniny lub chusteczki higienicznej (nie z waty, gdyż przyklei się do nosa, a to utrudni jej wyjęcie i spowoduje ponowny krwotok).
- W przypadku krwawień obfitych lub niedających się opanować powyższymi sposobami (powyżej 15 min), spowodowanych urazem głowy lub gdy kontakt z poszkodowanym jest utrudniony – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Nie wolno:
- oczyszczać nosa przez kilka godzin po zatamowaniu krwawienia, by nie doprowadzić do ponownego krwawienia,
- przy krwawieniu z nosa pochylać głowy dziecka do tyłu – często robią się skrzepy i dziecko może się nimi zachłysnąć, ponadto nie wiadomo, ile dziecko traci krwi. Krew może jednocześnie bardzo intensywnie pobudzać wymioty, a napinanie mięśni przy wymiotach zwiększa ciśnienie krwi w okolicach twarzy, powodując tym samym jeszcze większe krwawienie.
- Postępowanie w przypadku złamań
- Złamanie kości czaszki na skutek upadku na głowę lub uderzenia w głowę. Objawy, które mogą występować: dziecko jest nieprzytomne, krwawi z uszu i ust.
- Postępowanie: zimny okład na głowę, zapewnić spokój, powiadomić rodziców, wezwać pogotowie.
- Złamanie kręgosłupa – silny ból w kręgosłupie, sztywność karku lub w stopach.
- Nie przemieszczać dziecka.
- Wezwać pomoc instytucjonalną.
- Złamanie i zwichnięcie obojczyka objawia się bólem i znacznym obrzękiem w okolicach obojczyka.
- Włożyć do dołu pachowego zwitek waty, zgiąć rękę pod kątem prostym,
- Zawiesić na temblaku zrobionym z chustki i na uszkodzone miejsce nałożyć zimny okład.
- Złamanie żeber objawia się silnym bólem przy oddychaniu, kaszlu, kichaniu i przy ruchach.
- Mocno obandażować klatkę piersiową lub dobrze ściągnąć ręcznikiem podczas wydechu.
- W przypadku stłuczenia lub zwichnięcia stosować zimne okłady z wody i mocno zabandażować.
- Miejsca stłuczonego nie jodynować, rozcierać lub smarować maściami.
- Złamania kończyn.
- W przypadku ręki należy ją unieruchomić za pomocą deski lub szyny tak, aby dwa sąsiadujące stawy uległy unieruchomieniu, zawiesić na temblaku i przymocować do tułowia.
- Przy złamaniu i zwichnięciu palców u rąk należy przymocować deseczkę na szerokość dłoni, zabandażować. Długość deseczki powinna być od końca palców do przedramienia.
- Złamanie kończyn dolnych – należy unieruchomić na desce od długości pięty, by zachodziła poza miednicę, i przymocować do tułowia.
- W przypadku krwawień obfitych lub niedających się opanować spowodowanych urazem lub gdy kontakt z dzieckiem jest utrudniony – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Nie wolno:
- zmieniać ułożenia kończyny,
- próbować nastawiać złamania,
Należy:
- unieruchomić kończynę w jej aktualnym położeniu,
- przy złamaniu otwartym nie dotykać wystających odłamów kostnych – łatwo ulegają zakażeniu.
- Postępowanie w przypadku omdlenia
- Omdlenie najczęściej oznacza krótkotrwałą, zwykle kilkusekundową lub parominutową utratę przytomności.
- Objawy, które możemy zaobserwować: bladość skóry, pocenie się, zawroty głowy, kłopoty ze wzrokiem, dzwonienie w uszach, ostatecznie utrata przytomności.
- Pomoc: połóż dziecko na plecach, zapewnij mu dostęp powietrza, unieś wysoko jego nogi, rozluźnij ubranie. Jeśli chory jest nieprzytomny, należy go ułożyć w tak zwanej pozycji bocznej ustalonej.
- uklęknij z boku dziecka,
- ułóż bliższą tobie rękę dziecka wzdłuż tułowia, drugą rękę, zgiętą w łokciu, przełóż nad jego klatką piersiową,
- unieś kolano nogi leżącej dalej od ciebie, delikatnie pociągnij za łokieć i kolano, obracając poszkodowanego w swoją stronę,
- odchyl głowę dziecka do tyłu, aby zapewnić drożność dróg oddechowych, sprawdź tętno.
- Opatrywanie ran
- Udzielający pierwszej pomocy powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż każda rana może być źródłem zakażenia. Należy używać rękawic (np. gumowych).
- Rany nie wolno przemywać wodą, środkami leczniczymi, zasypywać proszkami i smarować maściami, gdyż utrudnia to gojenie. Przenoszony brud z powierzchni skóry do rany może wywołać zakażenie.
- Na ranę nakładamy wyjałowioną gazę, której nie należy dotykać rękami na powierzchni, a tylko chwytać za jej obrzeża, i owijamy bandażem.
- Oczyszczenie ran z brudu, ziemi, itp. należy do lekarza.
- Tamowanie krwotoków
- W przypadku nacięcia, przebicia żył tętniczych kończyn górnych i dolnych należy je podnieść do góry. Na ranę przyłożyć wyjałowiony opatrunek i mocno przyciskać przez 4 – 5 minut. Nie należy dotykać rany palcami. Kiedy krwawienie nie ustaje, czynność należy powtórzyć. Krwotok możemy próbować powstrzymać stosując ucisk palcami tętnicy lub żyły pomiędzy miejscem zranienia a sercem.
- W przypadku krwotoku z nosa poszkodowanego należy położyć lub posadzić, odchylić mu lekko głowę ku tyłowi, nałożyć okład z zimnej wody. Można włożyć do nosa kawałek wyjałowionej waty i jednocześnie uciskać nos palcami.
- Krwotoki z ran twarzy wstrzymuje się przyciskając tętnicę szczękową do dolnego brzegu dolnej szczęki.
- Krwotok z czoła i skroni wstrzymuje się poprzez przyciskanie tętnicy skroniowej z przodu ucha.
- Krwawienie z dużych ran głowy wstrzymuje się przyciskając tętnicę do kręgów szyi, a z dołu pachowego przyciskając tętnicę podobojczykową do kości w dole nadobojczykowym. Na przedramieniu przyciska się tętnicę ramieniową, na środku ramienia od strony wewnętrznej.
- Po udzieleniu pierwszej pomocy dziecku z uszkodzonymi tętnicami należy niezwłocznie powiadomić Pogotowie Ratunkowe, by umożliwić udzielenie niezbędnej dalszej pomocy lekarskiej.
Nie wolno:
- wyjmować ciał obcych z rany,
- opatrywać otwartą ranę watą.
- Postępowanie końcowe
Pamiętaj:
- Zawsze powiadamiaj o wypadku dyrektora przedszkola.
- Zadzwoń do rodziców lub opiekunów dziecka i powiadom ich o zdarzeniu.
- Zawsze należy wzywać pogotowie, jeśli zachowanie dziecka budzi niepokój lub jeśli uznasz, że obrażenia są poważne.
Podstawa prawna:
- art. 5 i 155 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59 z późn. zm.),
- art. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
(Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.), - stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i w przedszkolu z dnia 4 maja 2010r.,
Procedura dotycząca podawania dzieciom leków
na terenie przedszkola.
Nauczyciel nie jest zobowiązany do udzielania świadczeń zdrowotnych. To zadanie dotyczy zawodów medycznych, tj. lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego.
Jednak istnieją sytuacje, w których nauczyciel może podać dziecku lek. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom w placówce oświatowej trzeba wyodrębnić następujące sytuacje:
- podawanie leków dziecku z choroba przewlekłą;
- sytuacje nagłe;
- inne problemy zdrowotne.
Stany nagłe
W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor zobowiązani są do podjęcia działań pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Jednocześnie obowiązkiem tych osób jest zawiadomienie rodziców /opiekunów prawnych/.
Podawanie leków dzieciom z chorobą przewlekłą
Podawanie leków dzieciom z chorobą przewlekłą, kiedy występuje konieczność stałego podawania mu leków w przedszkolu powinno być poprzedzone dostarczeniem przez rodziców/opiekunów prawnych/ przed przyjęciem do placówki informacji:
- na jaką chorobę dziecko cierpi,
- jakie leki zażywa na zlecenie lekarza, w tym nazwa leku i sposób dawkowania,
a także złożeniem:
- zlecenia lekarskiego na podawanie leku,
- pisemnego upoważnienia dla nauczyciela do podawania leku.
W sytuacji, gdy stan zdrowia dziecka wymaga podania leku lub wykonania innych czynności /np. kontroli poziomu cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę, podania leku drogą wziewną dziecku choremu na astmę/, czynności te mogą wykonywać również inne osoby /w tym: samo dziecko, rodzic, nauczyciel/, jeżeli zostały poinstruowane w tym zakresie.
Osoby przyjmujące zadanie muszą wyrazić na to zgodę, zaś posiadanie wykształcenia medycznego nie jest wymogiem koniecznym. Delegowanie przez rodziców/opiekunów prawnych/ uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda pracownika przedszkola i zobowiązanie do sprawowania opieki muszą mieć formę umowy ustnej bądź pisemnej pomiędzy rodzicami /opiekunami prawnymi/ dziecka przewlekle chorego a pracownikiem przedszkola.
W przypadku innych problemów zdrowotnych zgłaszanych przez dziecko, np. gdy dziecko skarży się na ból głowy, ucha, ma podwyższoną temperaturę ciała, wymioty i inne objawy niezagrażające jego zdrowiu i życiu, ale stanowiące dyskomfort zdrowotny i mogące być objawem rozwijającej się choroby, należy zawiadomić rodziców /opiekunów prawnych/ dziecka o zaistniałej sytuacji. Najczęściej jest to prośba do rodziców /opiekunów prawnych/ o przybycie po dziecko do placówki i zalecenie odbycia konsultacji lekarskiej.
Poza przypadkiem podawania leków dzieciom przewlekle chorym, nauczyciele nie powinni podawać leków w innych sytuacjach, np. leków przeciwbólowych, syropów, witamin, antybiotyków, o co proszą, a nawet wymuszają rodzice. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie reakcja dziecka na dany lek, a w razie ewentualnych komplikacji należy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka i prawnymi dla nauczyciela.
Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli
- Każde podanie leków w przedszkolu w szczególnie uzasadnionych przypadkach /dziecko przewlekle chore/ odbywa się na pisemne upoważnienie rodziców /załącznik nr 1/. Rodzice/opiekunowie prawni/ zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, które określa nazwę leku, dawkę, częstotliwość podawania i okres leczenia. Nauczyciel wyraża pisemną zgodę na podawanie leku dziecku /załącznik nr 2/. Lek dostarczony do placówki musi być w nienaruszonym opakowaniu i otwarty dopiero w obecności nauczyciela/pracownika przedszkola podającego lek.
- W przypadku zachorowania dziecka na terenie placówki powiadamia się o tym rodziców/opiekunów prawnych/ dziecka, a rodzice/opiekunowie prawni/ są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki i zapewnienia mu opieki medycznej.
- W przypadku gdy rodzice/opiekunowie prawni/ nie są w stanie odebrać osobiście dziecka z placówki, mogą upoważnić inną osobę – zgodnie z „Procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci”.
- W sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka wzywane jest pogotowie ratunkowe, a o zaistniałym zdarzeniu informowani są rodzice/opiekunowie prawni/
i dyrektor przedszkola.
- Dziecko do czasu przybycia pogotowia ratunkowego i przybycia rodziców/opiekunów prawnych/ pozostaje pod opieką nauczyciela lub dyrektora.
Załącznik 1
UPOWAŻNIENIE RODZICÓW
DO PODAWANIA LEKÓW
DZIECKU Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ
Ja, niżej podpisany/na ……………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
/imię, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego dziecka/
Upoważniam Panią…………. ……………………………………………………………………………………….
/imię, nazwisko nauczyciela/pracownika/
do podawania mojemu dziecku ………………………………………………………………………………………
/imię, nazwisko dziecka/
leku: ……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
/nazwa leku, dawka, częstotliwość podawania/godzina, okres leczenia/
Do upoważnienia dołączam aktualne zaświadczenie lekarskie o konieczności podawania leku.
…………………………………………………………………………………..
/imię, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego dziecka/
Załącznik 2
ZGODA NAUCZYCIELA/PRACOWNIKA PRZEDSZKOLA
NA PODAWANIE LEKÓW
DZIECKU Z CHOROBĄ PRZEWLEKŁĄ
Ja, niżej podpisany ………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
/imię, nazwisko nauczyciela/pracownika/
wyrażam zgodę na podawanie dziecku …………………………………………………………………………..
/imię, nazwisko dziecka/
leku ……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
/dawka, nazwa leku, częstotliwość podawania/godzina, okres leczenia/
…………………………………………………………………….
/imię, nazwisko nauczyciela/pracownika przedszkola/
Oświadczam, że zostałam poinstruowana/y o sposobie podania leku/wykonania czynności medycznej.
regulamin wycieczek w przedszkolu
Działalność przedszkola w zakresie organizacji wycieczek regulują następujące akty prawne:
- ustawa z dnia 14 grudnia 2017r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.);
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2001 r. Nr 135, poz. 1516; zm. Dz. U. z 2014 r., poz. 1150);
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.).
Ogólne zasady organizacji wycieczek i spacerów
- 1
- Wycieczki są integralną formą działalności wychowawczo-profilaktycznej Przedszkola.
- Organizowanie przez Przedszkole krajoznawstwa i turystyki ma na celu w szczególności:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii;
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego;
- wspomaganie rodziny i Przedszkola w procesie wychowania; upowszechnianie wśród dzieci zasad ochrony środowiska naturalnego;
- kształtowanie umiejętności korzystania z zasobów przyrody;
- podnoszenie sprawności fizycznej;
- upowszechnianie form aktywnego wypoczynku;
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
- 2
- Wycieczki mogą być organizowane w ramach zajęć.
- Organizację i program wycieczki dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej.
- W wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału dzieci, w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie.
- Dzieci niepełnosprawne, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczce. Organizator wycieczki ma obowiązek zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju stopnia ich niepełnosprawności.
- Udział dzieci niepełnosprawnych w wycieczkach, z wyjątkiem odbywających się w ramach zajęć w danym dniu w Przedszkolu, wymaga zgody rodziców (opiekunów prawnych).
Rodzaje wycieczek organizowanych przez Przedszkole
- 3
- Organizowanie krajoznawstwa i turystyki przez Przedszkole odbywa się w następujących formach:
- wycieczki w ramach zajęć w danym dniu w Przedszkolu – inicjowane i realizowane przez nauczyciela w celu realizacji obowiązującego programu wychowania przedszkolnego;
- wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych.
- 4
Wycieczki w ramach zajęć w danym dniu w Przedszkolu oraz krajoznawczo-turystyczne na terenie najbliższej okolicy, macierzystego województwa i regionu geograficzno-turystycznego organizuje się dla dzieci oddziałów 3, 4, 5 – i 6-letnich.
- 5
- Wycieczkę przygotowuje się pod względem programowym i organizacyjnym, a następnie informuje się rodziców dzieci/prawnych opiekunów dziecka o podjętych ustaleniach, a w szczególności o:
- celu;
- trasie;
- harmonogramie;
- Program wycieczki organizowanej przez Przedszkole, listę uczestników, imię i nazwisko kierownika oraz liczbę opiekunów zawiera karta wycieczki, którą zatwierdza Dyrektor Przedszkola. Wzór karty wycieczki stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
Szczegółowe zasady organizacji wycieczek
- 6
- Dla zapewnienia uczestnikom wycieczek pełnego bezpieczeństwa przydziela się opiekunów według następujących zasad:
- jeden opiekun na 15 osób podczas wycieczek w miejscu, które jest siedzibą Przedszkola;
- jeden opiekun na 10 uczniów przy wyjeździe autobusem poza miejscowość, która jest siedzibą Przedszkola;
- jeden opiekun na 8 uczestników przy przejazdach kolejowych.
- Przy organizacji wycieczek autokarowych do dużych miast, teatrów, muzeum, pomników kultury uwzględnia się program wycieczki.
- 7
- Miejscem zbiórki dzieci rozpoczynających i kończących wycieczkę jest plac Przedszkola, skąd dzieci udają się do domu. Dzieci udają się do domu wyłącznie pod opieką rodziców/prawnych opiekunów lub upoważnionych osób.
- Przed wyruszeniem na wycieczkę należy pouczyć jej uczestników o zasadach bezpieczeństwa i sposobie zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku.
- Opiekunowie sprawdzają stan liczbowy uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz po przybyciu do punktu docelowego.
- Nie wolno zatrzymywać się w czasie jazdy autobusem w celu wysadzenia dzieci, z wyjątkiem sytuacji spowodowanej pisemną prośbą rodzica dziecka.
- 8
- Udział dzieci w wycieczce – z wyjątkiem wycieczek odbywających się w ramach zajęć w danym dniu w Przedszkolu – wymaga pisemnej zgody rodziców/prawnych opiekunów, którzy powinni przed jej rozpoczęciem pokryć koszty związane z udziałem w niej ich dziecka.
- Wycieczka może być odwołana z powodu braku pisemnej zgody rodziców dzieci.
- Zabrania się prowadzenia wycieczek podczas deszczu, burzy, śnieżycy, gołoledzi.
- Podczas wycieczek należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Kierownik wycieczki i opiekunowie
- 9
- Dyrektor przedszkola wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych przedszkola.
- W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem wycieczki może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym przedszkola, wyznaczona przez dyrektora przedszkola. W wycieczce, w której udział bierze kilkoro dzieci za zgodą Dyrektora Przedszkola, można łączyć funkcję kierownika i opiekuna wycieczki.
- 10
Do zadań kierownika wycieczki należy:
1) opracowanie programu i regulaminu wycieczki;
2) zapoznanie dzieci, rodziców i opiekunów wycieczki z programem i regulaminem wycieczki oraz informuje ich o celu i trasie wycieczki;
3) zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu oraz sprawowanie nadzór w tym zakresie;
4) zapoznanie dzieci i opiekunów wycieczki z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania;
5) określenie zadań opiekunów wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki oraz zapewnienia opieki i bezpieczeństwa dzieciom;
6) nadzorowanie zaopatrzenia dzieci i opiekunów wycieczki w odpowiedni sprzęt, wyposażenie oraz apteczkę pierwszej pomocy;
7) organizacja i nadzorowanie transportu, wyżywienia i noclegów dla dzieci i opiekunów wycieczki;
8) dokonywanie podziału zadań wśród dzieci;
9) dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki;
10) dokonywanie podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu i poinformowanie o tym dyrektora przedszkola i rodziców.
- 11
- Obowiązkiem opiekuna jest w szczególności:
1) sprawowanie opieki nad powierzonymi mu dziećmi;
2) współdziałanie z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu;
3) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki przez dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa;
4) nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych dzieciom;
5) wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika wycieczki.
- Opiekun wycieczki potwierdza własnoręcznym podpisem na karcie wycieczki przyjęcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo powierzonych mu dzieci.
- Dyrektor przedszkola może wyrazić zgodę na łączenie funkcji kierownika i opiekuna wycieczki.
Obowiązki uczestników wycieczki
- 12
Uczestnik wycieczki jest zobowiązany:
- przybyć na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie;
- poinformować opiekuna wycieczki o ewentualnym złym samopoczuciu;
- wykonywać polecenia kierownika, opiekunów;
- w środkach transportu zająć miejsce w wyznaczone przez opiekuna;
- w czasie jazdy nie spacerować, nie stawać na siedzeniu, nie wychylać się przez okno;
- nie zaśmiecać pojazdu;
- korzystać z urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem.
Udzielanie zgody na przeprowadzenie wycieczki
- 13
- Zgody na przeprowadzenie wycieczki udziela Dyrektor Przedszkola.
- Jeżeli wycieczka ma odbyć się podczas zajęć, należy zgłosić Dyrektorowi Przedszkola zamiar wyjścia poza teren Przedszkola, a następnie odnotować fakt przeprowadzenia wycieczki w dzienniku zajęć.
Finansowanie wycieczek
- 14
- Plan finansowy wycieczki określa ogólny koszt wycieczki, koszt jednego uczestnika wycieczki oraz przewidywane koszty organizacyjne i programowe.
- Wycieczki mogą być finansowane ze składek uczestników, środków Rady Rodziców lub innych źródeł, w tym ze środków pozyskanych od osób fizycznych, prawnych, organizacji i stowarzyszeń wspierających oświatę oraz od sponsorów.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci biorących udział w wycieczce zobowiązani są do pokrycia związanych z nią kosztów, chyba że udział w imprezie zostanie sfinansowany z innych źródeł.
- Rodzice/prawni opiekunowie, którzy zadeklarowali udział swego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację tę wycofali, zobowiązani są do pokrycia strat, jakie powstały z tego tytułu.
- Kierownik wycieczki oraz opiekunowie nie ponoszą kosztów udziału w wycieczce.
- Kierownik wycieczki odpowiada za terminowe uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z organizacją wycieczki.
- Rozliczenia wycieczki dokonuje kierownik, określając sposób zagospodarowania nadwyżki, względnie uzupełnienia niedoboru finansowego.
- Dowodami finansowymi są przede wszystkim rachunki, faktury i bilety wydawane przez uprawnione do danego rodzaju działalności podmioty gospodarcze.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą to być oświadczenia o poniesionym wydatku podpisane przez kierownika wycieczki oraz wszystkich opiekunów, jednak wydatki tego typu nie mogą przekroczyć 25% kosztów wycieczki.
Dokumentacja wycieczki
- 15
- Dokumentację wycieczki stanowią:
- karta wycieczki z harmonogramem, której wzór określa załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu;
- dwa egzemplarze listy uczestników wycieczki;
- pisemna zgoda rodziców, której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu;
- regulamin zachowania się dzieci podczas wycieczki;
- rozliczenie finansowe wycieczki po jej zakończeniu.
- Dokumentacja wycieczki, o której mowa w pkt 1-4 powinna być złożona do zatwierdzenia w terminie co najmniej 2 dni przed jej rozpoczęciem.
Postanowienia końcowe
- 16
- Dzieci, które nie uczestniczą w wycieczce oddziału organizowanej w danym dniu zajęć Przedszkolu, mają obowiązek brać udział w zajęciach z oddziałem wskazanym przez Dyrektora Przedszkola.
- Listę tych dzieci wychowawca dołącza do dziennika zajęć tego oddziału.
- Kierownik wycieczki może zaproponować rodzicom dodatkowe ubezpieczenie jej uczestników.
- W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach oraz przepisy w sprawie zasad i warunków organizowania przez przedszkola krajoznawstwa i turystyki.
- 17
Załącznikami do niniejszego Regulaminu są:
- załącznik nr 1 – wzór karty wycieczki;
- załącznik nr 2 – pisemna zgoda rodziców/prawnych opiekunów;
- załącznik nr 3 – regulamin zachowania się dzieci podczas wycieczki.
Załącznik nr 1
Wzór
KARTA WYCIECZKI
Nazwa i adres przedszkola/szkoły/placówki: ……………………………………………………………
……………………………………….…………………………………………………………………..
Cel wycieczki: …………………………………………………………………………………………..
……………………………………….………………………………………………………………….
……………………………………….…………………………………………………………………..
Nazwa kraju1)/miasto/trasa wycieczki:
……………………………………….…………………………………………………………………..
……………………………………….…………………………………………………………………..
……………………………………….…………………………………………………………………..
Termin: …………………………….……………………………………………………………………
Numer telefonu kierownika wycieczki: …………………………………………………………………
Liczba dzieci: ………………………., w tym dzieci niepełnosprawnych: ……………………………..
Grupa: ……………………………………………………………………………………………………
Liczba opiekunów wycieczki: ……………………………………………………………………………
Środek transportu: ……………………………………………………………………………………….
1) Dotyczy wycieczki za granicą.
PROGRAM WYCIECZKI
Data, godzina wyjazdu oraz powrotu
|
Długość trasy (w kilometrach)
|
Miejscowość docelowa i trasa powrotna
|
Szczegółowy program wycieczki od wyjazdu do powrotu
|
Adres miejsca noclegowego i żywieniowego oraz przystanki i miejsca żywienia
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OŚWIADCZENIE
Zobowiązuję się do przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa w czasie wycieczki.
Kierownik wycieczki Opiekunowie wycieczki
………………………………
(imię i nazwisko oraz podpis)
- …………………………………………….
- …………………………………………….
- …………………………………………….
- …………………………………………….
- …………………………………………….
(imiona i nazwiska oraz podpisy)
ZATWIERDZAM
….……………………………………………..…
(data i podpis dyrektora przedszkola/szkoły/placówki
Załącznik nr 2
ZGODY RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ………………………………………………………
w wycieczce do…………………………………………………………………………………………………………….. w dniu………………………………………………………………………………………………………………………….
Jednocześnie zobowiązuję się do pokrycia szkody powstałej w wyniku nieprzestrzegania Regulaminu wycieczek dla dzieci przez moje dziecko.
………………………………………… …………………………………….
miejscowość, data ……………………………………
podpisy rodziców
Załącznik nr 3.
Regulamin zachowania się dzieci Przedszkola podczas wycieczki
Każde dziecko, które jest uczestnikiem wycieczki zobowiązane jest:
- zachowywać się w sposób zdyscyplinowany i kulturalny;
- stosować się do poleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez opiekunów;
- nie oddalać się od grupy;
- przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać ostrożność na ulicach i w innych miejscach, w których może grozić jakiekolwiek niebezpieczeństwo;
- nie śmiecić, nie niszczyć zieleni, nie płoszyć zwierząt.
ZASADY ORGANIZOWANIA WYJAZDÓW AUTOKAROWYCH
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR1 KRAINA UŚMIECHU
W OSTROŁĘCE
Opracowano w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Opracowanie dotyczy podstawowych zasad związanych z organizowaniem wyjazdów autokarowych dzieci.
Bezpieczna podróż autokarem.
Zanim nastąpi wyjazd
Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Cena wynajęcia pojazdu nie powinna być decydująca. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
Pamiętajmy, że pojazd bardzo wyeksploatowany, z dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.
Organizator wycieczki podpisując umowę powinien zwrócić uwagę aby znalazły się w niej szczegółowo opisane prawa i obowiązki obu stron oraz wymagania dotyczące stanu technicznego i wyposażenia pojazdu.
Jeżeli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru lub zachowania kierowcy wskazującego np., że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, powinien nie zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
Stałe punkty kontroli autokarów w okresie wakacji letnich i ferii zimowych organizują w każdym mieście wojewódzkim inspektoraty transportu drogowego, często we współpracy z Policją – o szczegóły można dowiedzieć się dzwoniąc do właściwego wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego.
Z dokonanej kontroli kierowca otrzymuje dokument pn. protokół pokontrolny, który powinien okazać organizatorowi.
Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą również zgłosić z wyprzedzeniem Policji, jednak przy dużej liczbie zgłoszeń nie zawsze może być możliwe przybycie patrolu na miejsce zbiórki.
W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę, aby autokar przed wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli pojazdów, na koszt organizatora wycieczki (aktualny koszt badania wynosi 199 zł).
Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że może obawiać się ujawnienia nieprawidłowości.
Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane, niezależnie od długości trasy.
W podróży
Autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, powinien być oznakowany – umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci.
Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony.
Postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach.
Dzieci, należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofania.
Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przeważonych dzieci.
W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.
Każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę.
Zasady bezpieczeństwa w autokarze
Zanim autokar ruszy w trasę opiekun wycieczki powinien omówić z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania (wsiadanie i wysiadanie, zachowanie w autokarze, zachowanie podczas postojów).
Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca, jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć pasy zapięte.
Kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przeważonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki. Informacje o obowiązku zapinania pasów można również przekazać za pomocą urządzenia audiowizualnego lub znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym.
W trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego.
Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże powinny być umieszczone na półkach lub w bagażniku).
Miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych.
Uczestnicy wyjazdu mogą być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Decyzje o ubezpieczeniu uczestników wyjazdu powinna być omówiona z rodzicami na etapie zawierania umowy z organizatorem wyjazdu.
W przypadku wycieczki lub imprezy zagranicznej – uczestnikiem może być osoba ubezpieczona od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (§ 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2001 r. Nr 135, poz.1516, z późn. zm.)).
Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia
Planując podróż, zwłaszcza dojazd do miejsca docelowego, należy wziąć pod uwagę obowiązujący czas pracy kierowcy.
- Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- normy 9 godzin,
- przedłużony – 10 godzin 2 razy w
- Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
- w tygodniu 56 godzin,
- w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90
- Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy to 4 godziny 30
- Przerwa w prowadzeniu pojazdu wynosi, co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30
- Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie.
Obowiązujące akty prawne w powyższym zakresie:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 poz. 2022).
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 o czasie pracy kierowców (Dz.U.z 2012 poz. 1155, z późn. zm.).
Procedura postępowania z dzieckiem przewlekle chorym
Niniejsza procedura reguluje kwestię opieki, wychowania i kształcenia dzieci przewlekle chorych. Realizacja potrzeb dzieci wynikających z określonych stanów chorobowych powinna zapewniać pełne bezpieczeństwo i optymalny rozwój każdego dziecka. Przedszkole w miarę swoich możliwości tworzy warunki gwarantujące podstawowe prawa dziecka i wszechstronny rozwój.
- Rodzice mają obowiązek udzielania nauczycielom wszelkich informacji dotyczących chorób przewlekłych, w szczególności alergii, astmy, cukrzycy, padaczki, chorób nerek, układu krążenia, nowotworów, innych chorób.
- Zgłoszenia choroby należy dokonać do wychowawcy grupy, w formie pisemnej, z dołączeniem zaświadczenia lekarskiego i listą leków, jakie należy podać dziecku.
- Wychowawca grupy po otrzymaniu informacji od rodzica zgłasza ten fakt dyrektorowi przedszkola w celu ustalenia zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków edukacji.
- W przypadku konieczności dokonania zabiegów medycznych wynikających ze specyfiki choroby nauczyciel informuje rodzica o braku uprawnień do ich wykonania oraz o tym, że w placówce proste zabiegi medyczne, jak np. podawanie leków, mogą być wykonane w szczególnych przypadkach, aby umożliwić dziecku korzystanie z edukacji. Nauczyciel może dobrowolnie zobowiązać się do wykonania tych czynności, biorąc pod uwagę swoje możliwości.
- Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za zorganizowanie odpowiednich warunków opieki, wychowania i kształcenia dziecka z określoną chorobą przewlekłą. W tym zakresie ścisłe współpracuje z organem prowadzącym, zabiegając o to, aby utworzone warunki gwarantowały dziecku realizację potrzeb w optymalnym zakresie.
- Rodzic dziecka jest zobowiązany do przekazania nauczycielowi szczegółowej i wyczerpującej informacji na temat choroby oraz wynikających z niej ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.
- Rodzic dziecka jest zobowiązany do udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy w organizowaniu warunków edukacji, w szczególności powinien służyć radą i pomocą, bazując na swoim doświadczeniu w radzeniu sobie z chorobą dziecka (rodzic omawia z nauczycielem sposób udzielania pomocy w stanach zagrożenia zdrowia, np. sposób pomocy dziecku do czasu przyjazdu lekarza lub rodzica, podania leku).
- Nauczyciel jest zobowiązany do przekazania wszystkich istotnych informacji innym osobom, które mają kontakt z dzieckiem (np. w sali zbiorczej przedszkola, pracownicom pomocniczym, specjalistom, a w sali przedszkolnej w widocznym miejscu umieszcza numery telefonu do rodziców).
- W razie pogorszenia się stanu zdrowia dziecka nauczyciel równocześnie powiadamia dyrektora, służby medyczne i rodziców dziecka. Rodzic w formie oświadczenia wyraża zgodę na wezwanie pomocy medycznej.
- Nauczyciel, który został odpowiednio poinstruowany w zakresie postępowania z dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu, może wyrazić zgodę na podawanie dziecku leków w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność.
- Leki podawane dzieciom są rejestrowane i przechowywane w sposób bezpieczny (zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych).
12 Rodzic po otrzymaniu od nauczyciela informacji o stanie zdrowia dziecka jest zobowiązany do niezwłocznego przybycia do przedszkola. W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami nauczyciel lub inna wyznaczona przez dyrektora osoba opiekuje się dzieckiem do czasu przybycia rodziców/osób upoważnionych lub karetki pogotowia.
- W sytuacjach nagłych nauczyciel jest zobowiązany do podjęcia działań związanych z udzieleniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania ratowników medycznych, a także zawiadomienia rodziców i dyrektora o zaistniałym zdarzeniu.
- Obowiązkiem nauczyciela jest wspieranie dziecka w radzeniu sobie z chorobą, w szczególności dbanie o przyjazną atmosferę tworzoną w duchu akceptacji i tolerancji w szczególności przez grono rówieśników.
- Obowiązkiem nauczyciela jest stosowanie alternatywnych metod edukacji gwarantujących dziecku realizację jego potrzeb oraz organizowanie otoczenia sprzyjającego jego wszechstronnemu rozwojowi.
Załączniki do procedury:
- Upoważnienie rodziców do podawania leków dziecku z chorobą przewlekłą.
- Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych.
Załącznik 1
Upoważnienie rodziców do podawania leków dziecku
z chorobą przewlekłą
Ja, niżej podpisany, (imię, nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
upoważniam Panią (imię, nazwisko pracownika przedszkola)
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
do podawania mojemu dziecku (imię, nazwisko dziecka)
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
leku (nazwa dawka, częstotliwość podawania/godzina, okres leczenia)
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Do upoważnienia dołączam aktualne zaświadczenie lekarskie o konieczności podawania leku wraz z dokumentacją medyczną dziecka.
Oświadczenie rodzica
Oświadczam, że udzieliłam(-em) nauczycielowi wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do wykonania tych czynności i biorę na siebie odpowiedzialność za ich wykonanie, ufając, że zostaną one wykonane zgodnie z udzieloną instrukcją.
…………………………………………………………………….
(data, imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
Oświadczenie nauczyciela
Oświadczam, że zobowiązałam(-em) się dobrowolnie wykonać ww. czynności i posiadam odpowiednią wiedzę i umiejętności do ich wykonania, ufając, że w ten sposób pomogę dziecku w realizacji jego potrzeb.
……………………………………………………………………………..
(data, imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego)
Załącznik 2
Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych
Wyrażam zgodę na wezwanie karetki pogotowia ratunkowego do mojego dziecka w razie zagrożenia życia lub zdrowia oraz w razie konieczności zabrania córki/syna ………………………………………… do szpitala.
…………………………………………………………………….
(data i podpis rodzica/opiekuna prawnego)
Załącznik 3
Rejestr leków
Imię i nazwisko dziecka |
Nazwa leku
|
Data i godzina podania leku |
Dawka |
Podpisy osób upoważnionych do podania leku |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|